W ostatnich latach obserwujemy zmieniający się wizerunek rynku fotowoltaicznego, na który wpłynęły zarówno konsolidacja, jak i rozwój modeli biznesowych.

 
Niektórzy uczestnicy rynku mieli trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji, podczas gdy inni skoncentrowali się na adaptacji oraz szukaniu nowych wyzwań i możliwości, takich jak systemy magazynowania energii słonecznej.
 
Pomimo niewielkiej ogólnej liczby brytyjskich instalatorów PV, którzy instalują obecnie akumulatory energii, coraz większa część spośród tych zajmujących się takimi systemami magazynowania, rozważa jednak proponowanie ich w swoich ofertach, jeśli porównamy to z rokiem poprzednim. Jest to jeden z wyników aktualnych badań przeprowadzonych przez EuPD Research.
Jak pokazuje European PV InstallerMonitor 2015/2016,jedynie 12% instalatorów uczestniczących w badaniu oferuje rozwiązania systemów magazynowania energii. Jest to tylko o 1% więcej niż w roku poprzednim. Jednak, podczas gdy w zeszłorocznym badaniu tylko 42% rozważało magazynowanie energii, w tym roku już 53% badanych instalatorów chce zawrzeć akumulatory energii w swoich ofertach na 2016 rok. Dowodzi to, że magazynowanie energii w Wielkiej Brytanii nadal posiada wysoki potencjał.
 
Nie tylko najczęściej używaną, ale jednocześnie najbardziej znaną marką oferującą magazyny energii jest SMA. Najbardziej zaskakujące okazuje się drugie miejsce osiągnięte pod względem świadomości marki, które tuż po SMA zdobyła Tesla – mianowicie produkty tej marki nie były jeszcze dostępne w Wielkiej Brytanii w czasie badania. Ze względu na brak doświadczenia, większość brytyjskich firm wykonawczych nadal ma obawy co do zastosowania magazynów energii.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach”.

konkurs dobre praktyki w dobrych rękach

Montujesz pompy ciepła, rekuperatory? Kolektory słoneczne? A może instalacje fotowoltaiczne? Chcesz pokazać się na rynku? Zdobyć uznanie i rozgłos oraz nowych klientów?

 
Celem konkursu jest zgromadzenie aktywnych referencji i dobrych praktyk, wyłonienie najlepszych wykonawców w branży instalacyjnej oraz propagowanie energooszczędnych i efektywnych energetycznie rozwiązań, które walczą z niską emisją.
 
Udział w konkursie jest bezpłatny. Informacje o zgłoszeniach na stronie: http://www.globenergia.pl/dobrepraktyki 
 
Ogłoszenie wyników podczas Forum Technologicznego GLOBEnergia 30-31 marca 2016 roku podczas Targów ENEX w Kielcach.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 marca 2016 r. na adres redakcja@globenergia.pl.