14 nowych farm fotowoltaicznych – kiedy i gdzie powstaną?

Nowe farmy fotowoltaiczne powstaną w całej Polsce do 2026 roku. PGE Energia Odnawialna ma wybudować instalacje, które będą w stanie wyprodukować czystą energię elektryczną dla około 90 tysięcy domów. Gdzie dokładnie powstaną farmy i jak mogą wpłynąć na strukturę produkcji energii w naszym kraju?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • 14 nowych farm fotowoltaicznych ma mieć łączną moc 180 MW. 
  • PGE posiada obecnie 33 farmy fotowoltaiczne.
  • Pod koniec grudnia 2023 zainstalowana w Polsce fotowoltaika miała łączną moc 17 GW. 

Największa z planowanych przez PGE farm powstanie w pobliżu Bełchatowa, niedaleko największej elektrowni na węgiel brunatny w kraju. Farma fotowoltaiczna PV Kleszczów będzie miała 50 MW mocy. Pozostałe, mniejsze farmy będą rozmieszczone w środkowej i środkowo-wchodniej Polsce, między innymi w Mielcu, Pacanowie i Pokrzywnicy. Powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat. PGE informuje, że wykorzystane zostaną moduły bifacjalne, czyli zdolne są produkować energię również z promieniowania, które pada na spodnią część modułu. Planowane instalacje realizują cel, jaki postawiła sobie Polska Grupa Energetyczna – do końca dekady chcą mieć farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3 GW. 

Lokalizacja nowych farm, źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Siła mikroinstalacji w Polsce

Prawie 7,3% całej wyprodukowanej w Polsce energii pochodziło w 2023 roku z fotowoltaiki. Nie jest to może imponująca liczba, ale nigdy wcześniej nie udało nam się tak dużo prądu pozyskać ze słońca. W 2020 roku było to jedynie 1,3%. Zeszły rok Polska zakończyła na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej (zaraz po Hiszpanii), jeśli chodzi o wzrost produkcji z PV. Wyprodukowaliśmy 3,9 TWh więcej niż w 2022 roku (wzrost o 47%). 

93% mocy fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce to niezależne elektrownie, czyli w większości mikroinstalacje. Są w stanie wyprodukować sporo energii, tak jak na przykład 14 lutego, kiedy w szczytowych godzinach wytworzyły 5,8 GWh, czyli o 2,6 GWh więcej energii niż elektrownia w Bełchatowie. 

Unijne przepisy

Ze względu na cel osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku fotowoltaika jest mocno wspierana przez Unię Europejską. Unijne prawo, na przykład dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Derective) w ramach pakietu Fit for 55, przewiduje między innymi konieczność instalowania fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach publicznych i niemieszkalnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2 już za 3 lata, bo w roku 2027. Małe elektrownie słoneczne będą także obowiązkowym elementem każdego nowego budynku mieszkalnego od 2030 roku. Fotowoltaika pokryje również zadaszone parkingi i istniejące budynki publiczne, o ile będzie to technicznie wykonalne oraz ekonomicznie i funkcjonalnie możliwe. Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika, która doświadcza w Polsce dużego skoku przez ostatnie lata, będzie więc tylko coraz bardziej popularna i powszechna. 

Źródło: PGE, EMBER, ARE, energy.instrat.pl, consilium.europa.eu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia