16 tysięcy modułów PV na zbiorniku wodnym. Czy pływająca farma PV ma sens?

W Stanach Zjednoczonych powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 8,9 MW. Nie będzie to jednak typowa instalacja, ponieważ całość zostanie zamontowana na wodzie przy użyciu innowacyjnych pływających konstrukcji. Ponad 16 tysięcy modułów PV będzie generowało energię elektryczną dla zakładu uzdatniania wód Canoe Brook w Millburn. Technologia ta stworzy nowe możliwości wykorzystania zakładowych zbiorników wodnych. Projekt Canoe Brook to kolejny duży krok w dziedzinie pływających elektrowni słonecznych w Stanach Zjednoczonych. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Największa taka elektrownia w USA

Firma NJR Clean Energy Ventures (NJR CEV) zajmująca się energetyką odnawialną, rozpoczęła budowę pływającej instalacji solarnej o mocy 8,9 MW w Millburn w stanie New Jersey. Po zakończeniu budowy będzie to największa pływająca instalacja solarna w Stanach Zjednoczonych. System specjalnych pływających regałów, na których będzie zamontowane 16 510 paneli fotowoltaicznych pozwoli zaspokoić około 95% rocznego zapotrzebowania na energię w zakładzie uzdatniania wody Canoe Brook. Projekt ten został opracowany przez Solar Renewable Energy LLC (SRE), a za część budowlano-inżynieryjną odpowiadała firma RETTEW.NJR w bieżącym roku zakupiło w pełni gotowy projekt. Koniec budowy i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej zaplanowane jest na jesień 2022 roku.

"Pływająca technologia solarna stwarza nowe możliwości dla zbiorników wodnych, które mogą być miejscem wytwarzania energii odnawialnej na wielką skalę i przynieść korzyści z czystej energii jeszcze większej liczbie klientów." – powiedział dyrektor generalny NJR, Steve Westhoven.

Zalety pływającej fotowoltaiki

Pływające projekty solarne stanowią rozwiązanie problemu znalezienia odpowiednich lokalizacji dla wielkoskalowych i komercyjnych instalacji solarnych. Pływające projekty solarne są w stanie przekształcić niewykorzystaną przestrzeń w czystą energię. Tego typu projekty są realizowane zazwyczaj na sztucznie stworzonych zbiornikach wodnych, gdzie pływy morskie i słona woda nie oddziałują na panele. Pływająca fotowoltaika może również pomóc w ograniczeniu parowania i wzrostu glonów, co chroni zbiorniki wodne i jest korzystne dla środowiska. Dodatkowo woda zapewnia chłodzenie paneli, co gwarantuje ich bardziej wydajną pracę.

"Ta inicjatywa zapewnia znaczną redukcję tradycyjnego zużycia energii, co jest korzystne dla środowiska i dla naszych klientów dzięki ograniczeniu nakładów inwestycyjnych i zmniejszeniu kosztów energii." - zauważył Mark McDonough, prezes New Jersey American Water.

Bogate portfolio ekologicznych projektów

Nie jest to pierwszy taki projekt realizowany przez CEV. W 2020 roku została oddana do użytku farma fotowoltaiczna w Sayreville w New Jersey. Jej moc zainstalowana to 4,4 MW. Firma ma również bogate portfolio ekologicznych projektów. Od 2009 roku New Jersey Resources Clean Energy Ventures zainwestowała ponad 1 miliard dolarów w publiczne i prywatne instalacje słoneczne, których łączna moc obecnie liczy prawie 370 MW czystej energii. Przekłada się to na energię elektryczną dla 58 tys. domów rocznie.

Źródło: njresources.com, rettew.com, amwater.com, pv-magazine-usa.com.

Zobacz również