W ubiegły piątek 2.08.2019, w miejscowości Ligotka w gminie Prusice, w województwie dolnośląskim odbyło się oficjalne otwarcie nowej elektrowni słonecznej o łącznej mocy 0,5 MW. Elektrownia składa się z 1784 paneli, o mocy 280W każdy. Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33-piętrowy wieżowiec.

ligotka 2

Nowa elektrownia słoneczna o mocy 500 kW w Ligotce źródło: portalkomunalny.pl

Panele w Ligotce zainstalowano na działce o powierzchni ponad 1 ha. Farmę zbudowała spółka Perpetum Energia, która wygrała aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. Energia elektryczna wytworzona w Ligotce będzie wysyłana do sieci energetycznej. Firma ma zapewniony odbiór energii przez Tauron Sprzedaż przez kolejne 15 lat.

Wsparcie finansowe

Wsparcia finansowego w postaci niskooprocentowanej pożyczki na budowę farmy udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Finansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu to ponad milion złotych – 80% kwoty inwestycji. To pierwsza elektrownia fotowoltaiczna należąca do prywatnego przedsiębiorcy, która została wsparta przez Fundusz. Elektrownia dostała możliwość wzięcia 10-letniej pożyczki o stałej stopie oprocentowania 2,75 proc. w skali roku. Koszt budowy całej elektrowni słonecznej wyniósł ponad 1,8 mln zł.

Na dzisiaj jest to najlepszy produkt finansowy na rynku i żaden bank nie ma oferty konkurencyjnej do takiej pożyczki – ocenia Grzegorz Stankiewicz, prezes spółki Perpetum Energia z Zajączkowa.

Dodatkowo Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument. 1,7 mln zł z tej kwoty to dotacje a 2,5 mln zł to pożyczki.

Efekt ekologiczny

Efekt ekologiczny takich inwestycji jest bardzo istotny! Dzięki nowej farmie w Ligotce, uniknięta emisja gazu cieplarnianego CO2 wyniesie 400 ton na rok.

Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33-piętrowy wieżowiec lub 100 pojazdów elektrycznych, które rocznie przejeżdżają 30 tys. km.

Gdyby użyć czystą energię wyprodukowaną na farmie w ciągu roku do napędu aut elektrycznych, to zasiliłaby ona 100 takich pojazdów, które rocznie przejeżdżają dystans 30 tys. km – powiedział Grzegorz Stankiewicz.

Elektrownia w Ligotce, to nie jedyna farma w gminie Prusice. Gmina posiada swoją elektrownię o mocy 430 kW, a dodatkowo inni prywatni przedsiębiorcy także inwestują w fotowoltaikę. Prusice stają się Gminą Energetycznie Dodatnią. Oby tak dalej!

Źródła: portalkomunalny.pl, sozosfera.pl, inzynieria.com

Redakcja GLOBEnergia