20 mln pomp ciepła zapobiegło emisji 52,5 Mt CO2
Pompy ciepła ograniczają wielkość emisji gazów cieplarnianych - to niezaprzeczalny fakt, który wynika przede wszystkim z ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych. Aspekt ten w Polsce jest rzadziej podnoszony jako zaleta tej technologii. Częściej interesują nas oszczędności na etapie eksploatacji, a także komfort użytkowania. Pocieszające jest, że z roku na rok redukcja emisji będzie rosła z uwagi na obserwowaną dynamiczną ekspansję pomp ciepła. Jak to było w 2022 r.? Sprawdzamy najnowszy raport Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła (EHPA).
Podziel się
W dążeniu do zrównoważonej gospodarki i ekologicznej przyszłości postanowiono postawić na pompy ciepła jako najlepsze rozwiązanie dla budynków. Jest to urządzenie, które w sposób bardzo efektywny może w przyszłości na masową skalę przetwarzać energię ze źródeł odnawialnych w użytkowe ciepło w budynkach. Może bez problemu podgrzewać wodę oraz chłodzić pomieszczenia. Nie ma aktualnie drugiego tak skrojonego pod nowoczesne ogrzewnictwo urządzenia. Czy jakieś się pojawi? Są pewne laboratoryjne próby nad bezpośrednią konwersją energii wiatru, ale wydaje się to przyszłością. Jak odległą? Szczegóły przytaczamy w artykule Wiatrak zamiast kotła! Innowacyjne ogrzewanie oparte o energię wiatru
Rozwój pomp ciepła w ostatnich latach
Aktualnie jednak mamy pompy ciepła, które w 2022 r. biły rekordy popularności, a w Europie sprzedano ich ponad 3 mln sztuk - wzrost rok do roku o +38,9%. Łączna ich moc wyniosła 28,16 GW. Od 1996 r. w Europie zamontowano około 19,79 mln urządzeń. Zapewniają one ciepło i chłód dla 16% budynków mieszkalnych i użytkowych. Dla porównania w Polsce jest to 2,29% (wg danych CEEB z dnia 26 kwietnia).
“Szczególnie silny względny wzrost obserwujemy w Belgii, Czechach i na Słowacji, a następnie w Polsce. Wszystkie te kraje prawie podwoiły całkowitą sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku” - zaznacza Thomas Nowak, sekretarz generalny EHPA.
Prawie 20 mln pomp ciepła pozwalają uniknąć emisji na poziomie 52,52 Mt CO2. Jak podaje EHPA - jest to równowartość rocznych emisji Grecji. Niemniej jednak, aby to osiągnąć, branża w Unii Europejskiej musiała systematycznie sprzedawać i montować kolejne jednostki. Poniższa tabela pokazuje rozwój pomp ciepła.
*wliczono pompy ciepła powietrze/woda, powietrze/powietrze z funkcją grzania, solanka/woda, do c.w.u. i inne
Co ciekawe - rekord, który padł w 2008 r. (804,5 tys. sztuk) został pobity dopiero 7 lat później w 2015 (892,8 tys. pomp ciepła). Można więc wywnioskować, że był to zryw bezpośrednio skorelowany z kryzysem w latach 2007-2009. Niebywały wzrost w latach ubiegłych również ma w części podobne źródło.
Ograniczenie emisji CO2
Wracając do emisji gazów cieplarnianych - na czele ograniczeń stoi Francja, w której udało się zredukować aż 15,6 Mt CO2. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (5,7 Mt CO2), a podium uzupełniły Włochy, czyli lider w sprzedanych pompach w Europie w 2022 r. (5,4 Mt CO2). Polska znalazła się na miejscu ósmym w Europie. Poniżej przedstawiamy wykres rocznych ograniczeń emisji CO2, za które odpowiadają pompy ciepła.
EHPA komentuje aktualną sytuację w dość mocnych słowach, twierdząc, że brakuje w Europie odważnych decydentów, którzy wprowadzili regulacje mocniej wspierające pompy ciepła.
“Zamiast zmuszać zanieczyszczającego do płacenia za emisje poprzez dodawanie związanych z tym kosztów do ceny energii z paliw kopalnych, większość rządów nadal wspiera ich wykorzystanie – bezpośrednio lub pośrednio – i pozostawia społeczeństwu pokrycie kosztów szkód środowiskowych powodowanych przez paliwa kopalne” - czytamy w raporcie.
Organizacja także wskazuje, że 6,5% światowego PKB wypłacane jest na subsydia dla paliw kopalnych. Stawia to nowe wyzwania przed rządami oraz pokazuje niezwykły potencjał, który stoi przed branżą. Czytając raport Organizacji trudno nie odnieść wrażenia, że eksperci są rozczarowani aktualnymi trendami. Czy słusznie? Między innymi w Polsce jednak potrzebujemy wcześniej przeprowadzenia ogólnokrajowej termomodernizacji, która jest niezbędna do poprawnego montażu pompy ciepła.
Źródło: EHPA.