Polska fotowoltaika rośnie w siłę. Okazuje się, że w ciągu ostatniego półrocza PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci 20 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych. W efekcie łącznie w ciągu pierwszego półrocza 2019 w sieci spółki rozpoczęło pracę 126 MW nowych mocy pochodzących z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z kolei Tauron Dystrybucja w pierwszym półroczu 2019 roku przyłączył do sieci energetycznej 8,7 tysiąca odnawialnych źródeł energii. Większość z nich to instalacje fotowoltaiczne. Łączna moc wszystkich instalacji OZE Taurona osiągnęła ponad 108 MW. To prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

PGE

W pierwszej połowie 2019 roku PGE Dystrybucja, przyłączyła do sieci 20 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych. To 126 MW nowych mocy!

W efekcie na koniec czerwca tego roku do sieci operatora przyłączonych było łącznie już ponad 32 tysiące tego typu instalacji. Ich łączna moc wyniosła blisko 190 MW.

Tauron

Tauron Dystrybucja w pierwszym półroczu 2019 roku przyłączył do sieci energetycznej 8,7 tysiąca odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 108 MW. Większość z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne.

45 instalacji, to inwestycje większe niż mikroinstalace. Oprócz tego, Tauron przyłączył do sieci 3 inne instalacje OZE. To elektrownia wodna, elektrownia wiatrowa i elektrownia wykorzystująca biogaz rolniczy.

W pierwszym półroczu 2019 roku, Tauron przyłączył do sieci ponad 108 MW mocy z OZE. To prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to Tauron przyłączył już w sumie ponad 25 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy 215 MW. Tym samym jest to nieco lepszy wynik niż PGE.

Nowe moce

Większość nowych instalacji spółek, to fotowoltaika, która przechodzi teraz rekordowe tempo wzrostu. 8 sierpnia 2019 roku PSE ogłosiło informację, że w zeszłym miesiącu fotowoltaika osiągnęła rekordowy przyrost prawie 150 % rok do roku. Aktualna moc zainstalowana wynosi 882,6 MW.

Kolejne inwestycje są coraz powszechniejsze! Niewątpliwie mają na to wpływ korzystne systemy wsparcia, programy rządowe oraz pomoc banków. Jeżeli w ciągu tego miesiąca przyrost instalacji będzie taki sam jak w ubiegłym, to na przełomie sierpnia i września moc zainstalowana w Polsce przekroczy 1GW! Już niedługo wejdzie też w życie program Mój Prąd, dzięki któremu będzie możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 5 tysięcy złotych na instalację OZE. Czy rozwój fotowoltaki nabierze jeszcze szybszego tempa? Wkrótce się przekonamy.

 

źródło: wnp.pl

Redakcja GLOBEnergia