Nabór wniosków do pierwszej wersji programu Czyste Powietrze został uruchomiony 19 września 2018 r. Regulamin programu był jednak zbyt skomplikowany dla wnioskodawców, więc 15 maja 2020 uruchomiono nową wersję programu. Dziś – 26.01.2021 roku – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że liczba wniosków złożonych do programu Czyste Powietrze przekroczyła 200 tysięcy.

Łączna wartość dofinansowań na złożone wnioski wynosi 3,67 mld, co stanowi około 3,56% budżetu programu, który wynosi 103 mld zł.

Wnioski złożone w nowej wersji programu

Czyste Powietrze 2.0. zostało podzielone na dwa poziomy dofinansowania. Podstawowy poziom przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynku jednorodzinnego, których roczny dochód pochodzący z różnych źródeł, nie przekrocza 100 000 zł. Nabór wniosków do uzyskania podstawowego poziomu dofinansowania został uruchomiony 15 maja 2020 roku.

W przypadku grupy beneficjentów z podwyższonym poziomem dofinansowania, średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Podwyższony poziom dofinansowania został uruchomiony 21.10.2020 roku.

Łącznie w nowej wersji programu Czyste Powietrze, Polacy złożyli około 61 tysięcy wniosków. 8,5 tysiąca z tej puli dotyczy podwyższonego poziomu dofinansowania.

Porównanie

Do tej pory przy porównaniach starej nowej wersji programu Czyste Powietrze, lepiej wypadała stara wersja Programu.

Jak pod koniec 2020 roku w wywiadzie dla Globenergii powiedział Bartlomiej Orzeł – pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, ciągle w programie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

Nie osiągamy liczb, które założyliśmy sobie na początku. Od początku wiedzieliśmy, że tak jak to zrobił PAS, czyli przeliczanie 3 milionów kotłów na 10 lat jako 300 000 wymian rocznie było dużym uproszczeniem, bo program startował w zasadzie od zera, tak duże procesy muszą mieć czas na wyskalowanie się w pełni. Dodatkowo, w drugim roku natrafiliśmy na pandemię covid-19, która spowodowała dużą niepewność na rynku i wśród Polaków na wielu płaszczyznach społecznych. Na ten rok po prostu trzeba brać poprawkę i tak, jak będziemy inaczej traktować go w analizach dotyczących PKB czy produkcji przemysłowej, bo zmiany, które zaszły są spowodowane czynnikami zewnętrznymi, tak też ten rok nie będzie przez nas traktowany w pełni miarodajnie w statystykach Czystego Powietrza.- powiedział Bartłomiej Orzeł w wywiadzie dla Globenergii

Mimo pandemii, porównanie z wczorajszego dnia po raz pierwszy wykazuje przewagę nowej wersji programu!

W starej wersji programu Czyste Powietrze, Polacy składali średnio 230 wniosków dziennie. W nowej edycji w przeliczeniu na dzień i wg stanu z 26.01.2021 roku, Polacy składali 238 wniosków.

W którym województwie program cieszy się największym zainteresowaniem?

Efekty programu Czyste Powietrze, źródło: NFOŚiGW

Program Czyste Powietrze cieszy się największym zainteresowaniem w województwie śląskim. Złożono tam w sumie 26 676 wniosków na łączną kwotę 395 mln. Na drugim miejscu znajduje się województwo małopolskie z 22 630 wnioskami na łączną kwotę 480 mln, a na trzecim mazowieckie z 21 991 wnioskami na łączną kwotę 386 mln zł.

Redakcja GLOBEnergia