W Polsce ponad 70% budynków ogrzewanych jest kotłami na paliwa stałe (ok. 4 mln kotłów). Sytuacja ta zmienia się z roku na rok na korzyść pomp ciepła. Pompy ciepła montowane są zarówno w nowych budynkach jak i termomodernizowanych.

Dzisiaj za pompę ciepła z zasobnikiem buforowym, osprzętem i montażem do ogrzania powierzchni 150 m2, wraz z gruntowym pionowym wymiennikiem do pompy ciepła w postaci 3 odwiertów po 70 mb każdy, należy zapłacić około 48 900 zł netto.

Powietrzne pompy ciepła są tańszym rozwiązaniem. Za pompę ciepła do obiektu o powierzchni użytkowej 105 m2 wraz z jednostką zewnętrzną i jednostką wewnętrzną, zbiornikiem buforowym 100 l, osprzętem i montażem instalacji pompy ciepła trzeba wydać ok. 28 100 zł netto. Za podobną instalację, ale z pompą o mocy 8 kW pozwalającą ogrzać powierzchnię 120 m2 i buforem 270 l, należy zapłacić ok. 32 000 zł netto.

Mimo, iż inne dostępne na rynku rozwiązania do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej są tańsze, to pompy ciepła przekonują do siebie niskimi kosztami eksploatacyjnymi, stosunkowo krótkim czasem zwrotu nakładów inwestycyjnych, a przede wszystkim wygodą i komfortem użytkowania.

Szukamy nowoczesnych systemów PV od producentów o ustabilizowanej pozycji.
Polska jako jeden z ostatnich krajów UE wprowadza rozwiązania dla rynku fotowoltaicznego. Mowa tu oczywiście o ustawie o odnawialnych źródłach energii. Daje to nadzieję i szansę na skorzystanie z dobrych doświadczeń tych, którzy byli przed nami i uniknięcia błędów, jakie popełnili.

Przyjęcie przez Sejm ustawy o odnawialnych źródłach energii znacznie ożywiło rynek fotowoltaiczny w Polsce. Widać to po wzroście dynamiki sprzedaży, szczególnie systemów dachowych. Rośnie zainteresowanie mikro i małymi instalacjami i ten trend powinien się utrzymać. Ożywienie na rynku spowodowało, że ceny instalacji stały się dla inwestorów coraz bardziej atrakcyjne. Za instalację o mocy 2 kW, w skład której wchodzi 8 modułów polikrystalicznych, inwerter, zestaw montażowy, przewody, rozdzielnica, złączki elektryczne, ograniczniki przepięć, wraz z transportem i montażem trzeba zapłacić 13 800 zł brutto.

Zestaw o mocy 3 kW, dachowy, montowany na blachodachówce, czyli 21 modułów, falownik, konstrukcja wsporcza, okablowanie, dostawa i montaż, to koszt 20 382 zł brutto. Taka sama instalacja zlokalizowana na gruncie jest nieco droższa, bo kosztuje 21 932 zł brutto. Za naziemną instalację o mocy 7 kW trzeba zapłacić 42 550 zł brutto. W tych cenach rzetelne firmy wykonawcze oferują również dokumentację techniczną wraz z wnioskiem do zakładu energetycznego oraz kompleksowe pomiary powykonawcze.

W nowej ustawie OZE upatrujemy przede wszystkim silnego narzędzia, zachęcającego Polaków do aktywnego włączenia się w ochronę środowiska. Prosumenci szukają nowoczesnych systemów PV od renomowanych producentów o ustabilizowanej pozycji rynkowej. O tym, że Polska jest gotowa na obiecującą podróż ku fotowoltaice, świadczy fakt, że coraz więcej czołowych producentów komponentów fotowoltaicznych buduje swoje marki właśnie w naszym kraju. Coraz częściej na targach branżowych i konferencjach można spotkać i porozmawiać z przedstawicielami światowych liderów w produkcji modułów fotowoltaicznych czy falowników. Jedną z najlepszych okazji do spotkań z nowymi technologiami jest Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia.

Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 30-31 marca 2016 roku w Kielcach podczas Targów Enex – Nowa Energia to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. Dla instalatorów jest to również jedyna okazja do zapoznania się z zapotrzebowaniem rynku na usługi, ze skalą planowanych inwestycji, rodzajem dominujących na rynku technologii, z przewidywanymi trendami. Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNEGO – grupy stoisk redakcji GLOBENERGIA – i odpowiadać na pytania od zainteresowanych.

Więcej informacji na stronie www.globenergia.pl w zakładce WYDARZENIA