Wyglądają jak standardowy dach dla niewprawnego oka, zachwyciły widzów eleganckim wyglądem, ale jak dotąd solarne dachówki od Tesla dotarły tylko do garstki domów. Opierając się na komentarzach Muska, w tym roku wszystko się zmieni.

Podczas prezentacji Tesli Model Y, Musk ogłosił, że bieżący rok z pewnością będzie rokiem słonecznych dachówek i Powerwalla. W ubiegłym roku firma ze względu na ekstremalne wyzwania finansowe związane z produkcją modelu 3 musiała zasadniczo przeznaczyć wszystkie zasoby na produkcję Modelu 3, który wszedł do produkcji w lipcu 2017 roku. W przeciwnym razie firma mogłaby upaść.

Tesla Solar Roof

Musk zademonstrował solarny dach w listopadzie 2016 r. jako część domu przyszłości zintegrowanego z baterią magazynującą energię i Modelem 3 w garażu. W ubiegłym roku zapowiedział, że w 2019 roku firma zacznie produkować dach słoneczny na dużą skalę.

Jak to dokładnie działa?

Każdy segment dachu od Tesli składa się z trzech warstw:

  1. wzmacnianego szkła ochronnego,
  2. specjalnej powłoki,
  3. właściwego ogniwa fotowoltaicznego.

Tesla

Ile kosztuje Solar Roof?

W 2017 roku fotowoltaiczne dachówki kosztowały mniej, niż 24,50 dolarów za stopę kwadratową (czyli w przybliżeniu 245 dolarów za metr kwadratowy). Wzbudziło to wtedy spory aplauz, biorąc pod uwagę, że taka cena czyniła je konkurencyjnymi w porównaniu nie tylko do paneli fotowoltaicznych (do których mają zbliżoną efektywność), ale również wobec tradycyjnych pokryć dachowych. W 2019 roku za stopę kwadratową (0,09 m2) solarnego dachu zapłacimy 21,85 dolarów.

W tej cenie, za dachówki fotowoltaiczne na dach o powierzchni 100 mzapłacimy 24 277 USD (91 284 zł).

Tesla poszła o krok dalej w kwestii bezpieczeństwa inwestycyjnego swoich produktów. Firma oferuje wieczną gwarancję na dachówki fotowoltaiczne.

Pierwsza instalacja – na dachu domu Elona Muska

Dwie pierwsze instalacje Tesla Solar Roof zostały zamontowane na jego własnym domu oraz posiadłości CTO Tesli, JB Straubela. Według Verge, poinformował również, że obydwa zdjęcia zostały wykonane przez instalatorów i nie były w żaden sposób retuszowane.

Dach na domu Straubela. Fot. Tesla

Na zdjęciach fotowoltaiczne dachówki wyglądają imponująco. Patrząc z boku lub z dołu, nie różnią się znacząco od konwencjonalnych dachówek. Widać to dokładniej dopiero na zdjęciu robionym z góry.

Czekamy więc na rozwój sprzedaży solarnych dachówek w 2019 roku!

Redakcja GLOBEnergia