Relacja – Budynek Pełen Energii – luksus i przywilej czy też może konieczny standard i nasza przyszłość?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ktn-m

Budynki Pełne Energii – jakie powinny spełniać normy, jak je zaprojektować, jakie cechy są im przypisane i w końcu jakie wynikają z nich korzyści dla użytkowników? Firma NUVARRO zaprosiła przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw, instytucji, uczelni i szkół ponadgimnazjalnych do Kalisza aby pokazać na przykładzie Centrum Transferu Technologii NUVARRO, iż inwestycja w biurowiec, budynek gminny, szkolny czy w dom o standardzie niskoenergetycznym z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii jest inwestycją opłacalną i wręcz oczekiwaną w aspekcie przyszłych przepisów prawnych.

logo-nuvarro   logotyp-budynki-pelne-energii 2a

Już za kilka lat tj z końcem 2018 roku wszystkie nowe budynki instytucji publicznych a od końca 2020 roku wszystkie -bez wyjątku- nowopowstałe budynki będą musiały spełniać standard niemal-zero-energetyczny. Już dziś – zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim wprowadzanych jest szereg regulacji i mechanizmów wspierających dokonanie w gminach pomiarów zużycia energii i optymalizacji kosztów. To wszystko po to aby samorządy mogły zwiększyć swoje szanse na zdobycie w przyszłości unijnego dofinansowania na realizację inwestycji dotyczących efektywności energetycznej. To bardzo ważne gdyż już dziś wiemy, iż środki pomocowe z UE w nowej perspektywie, w dużej mierze przeznaczone będą na rozwiązania związane z energią.

nuvarro nuvarro2

Cóż to oznacza? Oznacza to rozwój sektora zielonego budownictwa, niskoemisyjnej gospodarki, zielonych zawodów i miejsc pracy – w związku z tym – to ważna informacja nie tylko dla samorządów ale również dla przedsiębiorstw budowlanych, instalacyjnych i doradczych działających w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii a także młodych ludzi, którzy dokonują ważnych decyzji na etapie wyboru kierunku kształcenia a więc i rozwoju zawodowego.

nuvarro3 nuvarro4

Wszystkie te aspekty oraz główny wątek „budownictwa pasywnego” były poruszane 24 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu podczas
Wydarzenia „Budynki Pełne Energii – budownictwo pasywne”. Na zaproszenie organizatorów prelekcje poprowadzili:
- dr hab. inż. Dariusz Heim, "Standard energooszczędny a standard pasywny – podstawowe różnice w projektowaniu architektoniczno-budowlanym"
- dr inż. Andrzej Górka, „Instalacje grzewcze w budynkach pasywnych”
- dr hab. inż. Krzysztof Pacholski, prof. nadzw. „Systemy Zarządzania Inteligentnym Budynkiem”
- mgr inż. architekt Roman Pilch, „Aspekty poprawy  warunków energetyczno-eksploatacyjnych obiektów  budowlanych  zlokalizowanych  w strefach ochrony konserwatorskiej”

Uzupełnieniem części konferencyjnej była wystawa firm związanych z budownictwem niskoenergetycznym oraz odnawialnymi źródłami energii.

Patronat Honorowy: Andrzej Marian Grzyb Poseł do Parlamentu Europejskiego

patronat

wystawa

Źródło: Nuvarro