Miliony na limanowską fotowoltaikę

Sześć samorządów z Limanowszczyzny zainteresowało się odnawialnymi źródłami energii. Złożyły one partnerski wniosek o dofinansowanie w ramach środków z RPO. Pieniądze zostaną przeznaczone na fotowoltaikę.

W grudniu poprzedniego roku został złożony wniosek partnerski w celu pozyskania dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych. Pieniądze, które zostaną przyznane samorządom, mają pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, przeznaczonych na odnawialne źródła energii.

Przedłożony wniosek obejmuje inwestycje zaplanowane na terenie sześciu samorządów; to miasto Limanowa oraz gminy Laskowa, Limanowa, Łukowica, Słopnice i Tymbark. Łączna wartość inwestycji, które mają być tam zrealizowane, wynosi 25 mln 217 tyś zł.

W projekcie zaplanowano budowę 1451 instalacji fotowoltaicznych. Największe zainteresowanie tematem zgłosili właściciele budynków w Słopnicach i gminie Limanowa – po 280, kolejno 264 w gminie Łukowica, 234 w gminie Tymbark i 233 w gminie Laskowa. Najmniej chętnych było w samej Limanowej – zainteresowanie budową instalacji fotowoltaicznej na swoim budynku zgłosiło jedynie 160 mieszkańców.
Warto pochwalić inicjatywę samorządów, które zainteresowały się programem wsparcia odnawialnych źródeł energii. Ich wykorzystanie pozwoli na generację zielonej energii w sposób niezwykle efektywny ekonomicznie. Standardowa instalacja fotowoltaiczna zwraca się około 11 lat. Dzięki wykorzystaniu programu dotacji możliwe jest dofinansowanie takich systemów, które może sięgnąć nawet 60% wartości inwestycji. Oznacza to w praktyce skrócenie okresu zwrotu o 4-5 lat.
źródło: limanowa.in

Redakcja GLOBEnergia