ENEX Nowa Energia – 3 dni, 25 konferencji, 1200 słuchaczy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

forum pc
XVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX, XI Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia oraz odbywające się równocześnie Ekotech i Pneumaticon, które zakończyły się z ostatnim dniem lutego, to nie tylko 200 wystawców prezentujących najnowocześniejszy sprzęt z zakresu m.in. odnawialnych źródeł energii, ekologii i pneumatyki, ale też ponad 6500 zwiedzających.

To także 25 branżowych szkoleń i konferencji, w których udział wzięło 1200 osób. Tematyka spotkań dotyczyła tematów związanych z zakresem branżowym wyżej wymienionych wystaw. W programie znalazły się między innymi spotkania na temat pomp ciepła, biogazowni, gospodarowania odpadami, gospodarki wodnej i wodno-ściekowej, zielonej energii, selektywnej zbiórki odpadów, biomasy, fotowoltaiki, gmin energetycznych czy odnawialnych źródeł energii.

Mocnym akcentem były wydarzenia organizowane przez redakcję „GLOBEnergii”. Pierwszego dnia targów odbyła się już szósta edycja Forum Pomp Ciepła. Spotkania fachowców z branży pomp ciepła wraz z redakcją moderował Tomasz Zubilewicz, popularny dziennikarz telewizyjny, sympatyk tematyki EKO. Kolejny dzień targów upłynął pod znakiem fotowoltaiki. Wtedy odbyło się czwarte Forum SOLAR+. Dominowała tematyka możliwości inwestycyjnych w słoneczne elektrownie w Polsce. Ostatni dzień targów redakcja poświęciła praktykom organizując pierwsze w Polsce warsztaty fotowoltaiczne, podczas których na skośnym dachu, pod fachowym okiem Józefa Drożyńskiego, przeprowadzony został montaż małej instalacji PV. Osoby zainteresowane tematem miały ponadto okazję podyskutować w PASAŻU ENERGETYCZNYM, gdzie skupiły się stoiska eksperckie.
VI edycja FORUM POMP CIEPŁA 26.02.2013
 „Już szósty rok z kolei organizujemy wydarzenie poświęcone tej interesującej technologii, jaką są pompy ciepła. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna, siódma edycja, okaże się szczęśliwa dla całego rynku w Polsce, który oczekuje większego wsparcia.” Grzegorz Burek, GLOBEnergia.
 „Pompy ciepła to temat, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Jeszcze dwa lata temu moi znajomi szeroko otwierali oczy ze zdumienia, gdy mowa była o tej nowej technice ogrzewania. Aż trudno uwierzyć, że sprawdzone na zachodzie rozwiązania tak trudno przyjmują się w naszym kraju. Dlatego z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyłem w kieleckim Forum Pomp Ciepła redakcji „GLOBEnergia”. Ucieszyła mnie aktywność słuchaczy i powszechne przekonanie o potrzebie edukacji. Czekam już na kolejną edycję.”Tomasz Zubilewicz – pogodny prezenter

„FORUM POMP CIEPŁA to wydarzenie energetyzujące branżę OZE. Po raz kolejny podczas targów ENEX w 2013 roku mogliśmy być świadkami pasjonujących spotkań z ekspertami ds. alternatywnych źródeł energii. Konferencja była wypełniona ciekawymi prelekcjami, wielowątkowymi dyskusjami panelowymi oraz praktycznymi pokazami nowoczesnych technologii. Cieszę się, że firmie REHAU było dane dorzucić do tego pakietu swoją dawkę wiedzy na temat rozwiązań instalacyjnych wykorzystujących geotermię. Mam nadzieję, że przekazane informacje na temat sezonowego magazynowania ciepła z wykorzystaniem sond geotermalnych zasiały u inwestorów ziarenko dla przyszłych inwestycji, a projektantów zachęciły do podejmowania ciekawych i bardziej wyrafinowanych zadań projektowych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.”Jakub Koczorowski, Rehau

„Spotkania na Forum Pomp Ciepła to miejsce, gdzie specjaliści z branży pomp ciepła mogą podzielić się z uczestnikami informacjami o technologii działania tych urządzeń, przekazać informacje o ciekawych rozwiązaniach i nowościach na rynku. Dodatkowo przekazywane są najświeższe informacje o krajowym kierunku rozwoju branży pomp ciepła. Bezcenna na Forum Pomp Ciepła jest możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami poprzez zadawanie pytań po każdym z odczytów oraz na koniec spotkania. Dzięki takim inicjatywom branża pomp ciepła ciągle się rozwija, zatem powinna być kontynuowana w przyszłości” – powiedział Grzegorz Łukasik, Buderus.

IV edycja FORUM SOLAR+ „Fotowoltaika w Polsce: Rynek i inwestycje 2013” 27.02.2013
forum solar

„Nowy paradygmat w produkcji prądu: Produkcja prądu znajdowała się przez ponad wiek w rękach niewielu dużych przedsiębiorstw. Z zastosowaniem energetyki odnawialnej każdy może stać się producentem energii elektrycznej, a prąd może być wytwarzany tam, gdzie jest używany. To wzmacnia lokalne struktury gospodarcze i sprawia, że stają się samowystarczalne”
– Józef Drożyński, Budropol Solar.
„W przypadku systemu fotowoltaiki nie ma instalacji typowych, powielanych w wydawałoby się podobnych pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną obiektach. Każda projektowana instalacja bez względu na jej rozmiar (dla domów jednorodzinnych czy dużych obiektów) bezwzględnie powinna być dobrana i sprawdzona indywidualnie. Uważam, że takie praktyczne warsztaty pozwoliły spojrzeć na produkt Vitovolt z innej perspektywy, udowodniły jego niezawodność oraz przybliżyły naszym klientom praktyczny i prawidłowy montaż instalacji“ – komentuje przedsięwzięcie Dawid Pantera, Menadżer Akademii Viessmann

Pierwsza taka instalacja fotowoltaiczna w Polsce… pod dachem!
Warsztaty fotowoltaiczne SOLAR+ Redakcji GLOBEnergia 28.02.2013

To spotkanie przeznaczone głównie dla osób planujących zająć się wykonywaniem i sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Tematyka warsztatów przeprowadziła uczestników od zasad doboru i komplementacji instalacji fotowoltaicznej poprzez dobór zabezpieczeń do praktycznych aspektów montażu instalacji, która została przedstawiona na modelu dachu skośnego. Warsztaty moderowali Bogdan Szymański (GLOBEnergia) oraz Józef Drożynski – właściciel firmy Budropol, która w Niemczech działa od 1992 roku mając dorobek kilkuset wykonanych instalacji fotowoltaicznych. W zakresie przyłączy do sieci energetycznej warsztaty wspierał Grzegorz Psiuk.

warsztaty

PASAŻ ENERGETYCZNY
Grupa stoisk eksperckich organizowanych przez redakcję czasopisma GLOBEnergia Główną ideą Pasażu Energetycznego był szeroki dostęp oferty dla klienta zainteresowanego kompletnymi systemami energooszczędnymi. W jednym miejscu i czasie eksperci firm prezentowali rożne technologie i rozwiązania z zakresu OZE . Kojarzymy inwestorów i wykonawców mnożąc listę dobrych praktyk. To miejsce, w którym będzie można spotkać się i uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania. A pytań powstaje coraz więcej.
pasaz enex
Redakcja GLOBEnergia
Więcej informacji na temat organizowanych przez redakcję GLOBEnergia wydarzeń na stronie: www.globenergia.pl