285 MW – powstanie największa farma PV w Polsce!

Nadchodzi czas farm fotowoltaicznych - jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz większe moce - farmy o mocy 60 MW, czy 70 MW to będą zapewne coraz częstsze realizacje, ale dzisiaj dotarła do nas informacja o instalacji kilkukrotnie większej!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Na dzisiaj największa farma fotowoltaiczna należy do spółki ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc ponad 70 MW. Została uruchomiona w 2021 roku. Zaraz po niej, na drugim miejscu w rankingu znajduje się farma o mocy 64,6 MW w gminie Witnica, należąca do Alternus Energy Group. Na czele rankingu jest również instalacji o mocy 30 MW, 8 MW i 5 MW - wszystkie uruchomione w ubiegłym roku. W tym roku rekord ten zostanie pobity. 

Na Pomorzu powstanie instalacja fotowoltaiczna o docelowej mocy 285,6 MW. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Największa farma PV w Polsce - plany były skromniejsze

Pierwotnie, na temat tego projektu w mediach pojawiły się informacje, że planowana przez Goldbeck Solar Group farma fotowoltaiczna na Pomorzu miała osiągnąć moc 203 MW i dostarczyć ok 230 GWH energii energii elektrycznej rocznie. Z podanych dzisiaj informacji wiemy już, że system będzie większy, a energię zacznie produkować już w przyszłym roku. 

Jak zapowiadano już na początku tego roku - będzie to nie tylko największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyprodukowana w niej ilość energii wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych dużego miasta, pokroju Gdańska. 

Instalacja powstanie z Zwartowie, w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na działce o powierzchni 300 ha. Moc tej elektrowni będzie porównywalna z mocą elektryczną elektrociepłowni w Zielonej Górze, Wrocławiu, czy właśnie we wspomnianym Gdańsku. 

Moc elektrowni na poziomie 285,6 MW  zastąpi elektrownie węglowe w miksie wytwórczym przy oczekiwanych oszczędnościach emisji CO2 obecnie szacowanych na minimum 138 000 ton rocznie. 

Wyzwanie - finansowanie!

Instalacja zostanie zrealizowana przez Goldbeck Solar przez spółkę celową Stigma. Goldbeck Solar Group jest międzynarodową grupą, która specjalizuje się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Działa zarówno jako deweloper oraz w pełni zintegrowany dostawca.

W przypadku tego projektu wyzwaniem jest nie tylko logistyka, ale też finansowanie i zabezpieczenie finansowe realizacji takiej inwestycji. Jak donosi bank Pekao, konsorcjum trzech banków sfinansuje inwestycje na łączną kwotą 763,4 mln złotych. Ponad jedną trzecią środków udostępni Bank Pekao, który będzie też pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

To kolejny projekt, który przyczyni się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych i wsparcia procesu zielonej transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej w Polsce. Ponadto Projekt wzmocni rolę sektora prywatnego w sektorze energii odnawialnej w Polsce.