Wydanie GLOBEnergia 3/2017

Rynek mikroinstalacji OZE rozgrzewają programy parasolowe. Przed nami kolejne przetargi. Ich największym beneficjentem są dostawcy fotowoltaiki.

Branża ta, po latach posuchy, zdecydowanie odżyła. Można nawet mówić o pewnym przegrzaniu rynku, gdyż o dobrą ekipę montażową coraz ciężej. Do tego doszły przestoje w zaopatrzeniu Europy w moduły fotowoltaiczne i dłuższe czasy realizacji zamówień u producentów falowników. Rynek PV wzrasta z roku na rok, co prezentuje w niniejszym numerze Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Pompy ciepła, które też brane są pod uwagę w tych programach dotacyjnych, radzą sobie na rynku komercyjnym coraz lepiej. Spektakularne są wzrosty powietrznych pomp ciepła. Urządzenia te pojawiają się coraz częściej, zachęcając inwestorów nie tylko do ogrzewania, ale też chłodzenia. Coraz więcej osób w ten sposób chce zasilić układ centralnego ogrzewania, co skutkuje spadkami sprzedaży urządzeń opartych na dolnym źródle, jakim jest grunt. Najważniejsze jednak jest to, że pompy ciepła nie powodują lokalnie zanieczyszczeń powietrza. To 0% niskiej emisji pomp ciepła to nie slogan marketingowy, to fakt. Szczególnie ważny w rozwiązywaniu problemu smogu.

Kwestia smogu stawia producentów i sprzedawców systemów grzewczych przed wyzwaniami. Uchwały antysmogowe województw małopolskiego i śląskiego mocno zmieniają rynek.

Z jednej strony to szansa dla producentów kotłów V klasy, z drugiej, gdy policzymy koszty dodatkowe (np. przystosowanie komina), to okazja dla pomp ciepła. Najważniejsze jednak, by była to szansa dla mieszkańców zagrożonych regionów na lepsze życie.

Innowacje.

Zmiany i wyzwania wywołują innowacje. Mamy szansę na przełamanie niechlubnej tradycji ogrzewania tanimi kotłami na paliwo stałe (a właściwie na śmieci i wyroby węglopodobne).

Mamy też szanse na rodzimą pomysłowość, co udowodnił start-up AGH, opracowując mobilny czujnik smogu. To także okazja wykazania się dla społeczeństwa obywatelskiego. W obliczu stagnacji władz centralnych to ruchy społeczne nagłośniły problem niskiej emisji, a samorządy – poprzez regionalne uchwały – dały szansę na naprawę sytuacji. Jedni i drudzy patrzą teraz w kierunku Warszawy, oczekując decyzji ogólnopolskiej dotyczącej zakazu spalania paliw niskiej jakości. Mamy nadzieję, że politycy – licząc głosy poparcia i sojusze – wezmą pod uwagę zdrowie obywateli.

My również, licząc na głosy poparcia, organizujemy spotkania z naszymi drogimi Czytelnikami. We wrześniu w Krakowie, a w listopadzie w Gdańsku, odbędą się Fora z cyklu ENERGIA W GMINIE. Natomiast w październiku w Warszawie IV Forum Budynek i Energia. Serdecznie zapraszamy!

Prezentujemy Państwu wydanie GLOBEnergia 3/2017.

Grzegorz Burek

Redaktor naczelny GLOBEnergia, Wiceprezes SBF Polska PV, członek PORT PC