3-4.10.2012, Kraków: warsztaty dla miast i gmin: Prekursorzy gospodarki niskowęglowejdo roku 2020

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

baner 4 2

Zapraszamy do udziału w nadchodzących międzynarodowych warsztatach dla miast i gmin oraz Struktur Wspierających Porozumienie Burmistrzów pn. PREKURSORZY GOSPODARKI NISKOWĘGLOWEJ DO ROKU 2020. To interesujące i motywujące wydarzenie, organizowane w ramach projektu ENERGY FOR MAYORS, będzie miało miejsce w Krakowie, w dniach 3-4 października 2012 r.

Warsztaty dotyczyć będą potencjału samorządów lokalnych w zakresie zmiany lokalnej gospodarki na niskoemisyjną, a infrastruktury na inteligentną i bardziej efektywną. Ich celem jest wsparcie oddolnej, pro-klimatycznej inicjatywy europejskiej pn. Porozumienie Burmistrzów poprzez zwiększenie kompetencji miast i gmin, a także wspierających je organizacji, w zakresie planowania energetycznego na szczeblu lokalnym. Warsztaty będą stanowiły wyjątkową okazję do wysłuchania inspirujących i motywujących wystąpień ekspertów z całej Europy, jak również do wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami.

W trakcie warsztatów przedstawiona zostanie znacząca rola tzw. Struktur Wspierających Porozumienie Burmistrzów, które pomagają samorządom lokalnym w realizacji celów Porozumienia oraz realizacji modelu zrównoważonego rozwoju energetycznego, jak również doświadczenia i osiągnięcia europejskich i polskich miast-sygnatariuszy, które można śmiało uznać za pionierów w dziedzinie efektywnego wykorzystania energii i ochrony klimatu.

Przedstawiciel Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej poinstruuje uczestników, jak sporządzić bazową inwentaryzację emisji oraz opracować Plan działań na rzecz zrównoważonej energii (są to jedne ze zobowiązań sygnatariuszy Porozumienia), a przedstawiciele miast i gmin zaprezentują konkretne przykłady. Osobna sesja zostanie poświęcona systemowi zarządzania energią w gminie oraz tzw. Toolbox-owi opracowanemu w ramach projektu ENERGY FOR MAYORS – jest to zestaw użytecznych narzędzi i metodologii z zakresu zarządzania energią i ochrony klimatu, który można znaleźć pod adresem: http://toolbox.climate-protection.eu/. Uczestnicy warsztatów zapoznają się też z dostępnymi dla sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów środkami finansowania zaplanowanych działań pro-energetycznych.

Oficjalnymi językami warsztatów są język polski i język angielski (zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby się zarejestrować, prosimy skorzystać z  internetowego formularza rejestracji: http://energyformayors.eu/pl/events/17 . Po dokonaniu rejestracji otrzymają państwo potwierdzenie wraz z bardziej szczegółowymi informacjami na temat warsztatów. Potwierdzenie zostanie przesłane na podany w formularzu adres e-mail.

Kliknij TUTAJ aby pobrać program.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania możliwości.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités" (PNEC)