Aktualności Aktualności

3-krotny wzrost pojemności instalacji fotowoltaicznych typu off-grid w ciągu dekady!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid, wbrew pozorom zyskują wielu zwolenników. Ich moc potroiła się, a liczba ludzi w społecznościach obsługiwanych przez tę technologię wzrosła sześciokrotnie w przeciągu zaledwie ostatnich 10 lat.

Pozyskiwanie ekologicznej energii z systemów off-grid jako niezależnego źródła własnej energii elektrycznej stało się bardzo popularne.

Jak donosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej - IRENA, obecnie do 133 milionów ludzi ma dostęp do taniej i bezpiecznej energii odnawialnej. Globalne inwestycje poza siecią w 2017 r. wyniosły 284 mln USD.

Dane przedstawione przez IRENA wskazują na to, w jakim stopniu odnawialne źródła energii poza siecią pojawiają się jako główne rozwiązanie dla rozwoju usług energetycznych na całym świecie, przyczyniając się tym samym do osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju poprzez zwiększenie zasięgu elektryczności poza istniejącą infrastrukturą sieciową.

Off-gridowe kontynenty?

Afryka stała się dynamicznym, szybko rozwijającym się ośrodkiem odnawialnych źródeł energii działających poza siecią. Instalacje off-grid na tym kontynencie obsługuje obecnie około 53 miliony ludzi. To tyle, ile cała populacja RPA. Dla porównania, w 2011 roku było to zaledwie dwa miliony.

Dane kontynentu azjatyckiego przedstawiają go jako światowego lidera w dziedzinie rozmieszczania instalacji poza siecią. Obecnie nawet 76 milionów ludzi na całym kontynencie może czerpać korzyści z takich źródeł energii.

W Ameryce Południowej, w której odnotowano jedne z najwyższych wskaźników dostępu do energii elektrycznej w krajach rozwijających się, zaobserwowano również wzrost instalacji typu off grid. Technologia ta uważana jest za klucz dostępu do energii elektrycznej w przyszłości.

Złoty środek off-gridowej formy energii elektrycznej

Rozwiązania dotyczące energii odnawialnej poza siecią energetyczną są wdrażane w celu świadczenia usług elektrycznych dla szerokiej gamy zastosowań końcowych, w tym do zasilania rolnictwa, infrastruktury telekomunikacyjnej, ośrodków opieki zdrowotnej, szkół i przedsiębiorstw wiejskich.

W dokumencie wydanym przez agencję podkreślono, że powiązanie dostarczania rozwiązań off-grid z dostarczaniem usług energetycznych może uwolnić znaczne korzyści społeczno-ekonomiczne.

System off-grid a bezrobocie

Dzięki system off grid , stworzono wiele nowych stanowisk pracy.

Bangladesz zyskał około 133 000 miejsc pracy w ramach programu Solar Home System, a inicjatywa dotycząca odnawialnych źródeł energii poza siecią w Rwandzie ma na celu wygenerowanie 7 000 miejsc pracy przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do energii prawie 80 000 osób.

OZE przyszłością

Odnawialne źródła energii są głównym filarem procesu zrównoważonego rozwoju, stanowią jedno z najbardziej efektywnych i ekonomicznych środków dostępnych w dążeniu do powszechnego dostępu do energii.

Odnawialna energia nie tylko jest ekologiczna i stabilizuje gospodarkę światową, ale też zapewnia pracę i rozwój milionom ludzi na całym świecie.

Opracowano na podstawie raportu IRENA