3 miliardy na elektromobilność! Co zapowiada ministerstwo?

20 lutego na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska ogłosiła zmiany i nowości w programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na co możemy liczyć w zakresie elektromobilności? Dla kogo przewidziano nowe systemy wsparcia?

Podziel się
- Wsparcie na zakup elektrycznych samochodów z kategorii N2 i N3.
- Dofinansowanie do budowy infrastruktury ładowania.
- 3 miliardy złotych na rozwój bezemisyjnego transportu ciężkiego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada dwa nowe programy w zakresie elektromobilności. Na ten cel mają zostać przeznaczone 3 miliardy złotych. Programy dedykowane są dla przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w proces dekarbonizacji transportu i dla transportu ciężkiego.
Wsparcie dla zakupu lub leasingu pojazdów w kategorii N2 i N3
Kategoria N2 i N3 obejmuje pojazdy samochodowe posiadające co najmniej cztery koła, przeznaczone do przewozu ładunków i charakteryzujące się masą całkowitą powyżej 3,5 tony. Program wsparcia ma obejmować dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych tego typu. W przypadku leasingu wsparcie będzie miało charakter dopłaty do opłaty wstępnej. Program skierowany jest więc do przedsiębiorców i ma przyspieszyć odejście od wysokoemisyjnego użycia paliw kopalnych w transporcie. Na ten cel Ministerstwo przewidziało 1 miliard złotych, a program ma być wdrażany przez najbliższe 5 lat, do 2029 roku.
Stacje ładowania dla transportu ciężkiego
Poza wsparciem w zakresie zakupu dostawczych samochodów zeroemisyjnych, Ministerstwo zapowiada też pieniądze na rozbudowę infrastruktury towarzyszącej – a konkretnie stacji ładowania dla transportu ciężkiego. Zeroemisyjne pojazdy ciężarowe mają dostać dofinansowanie na budowę infrastruktury ładującej przy centrach logistycznych, terminalach intermodalnych i wzdłuż Transeuropejskich Tras Transportowych TEN-T. Wzrost wykorzystania samochodów elektrycznych, możliwy dzięki rozbudowie sieci ogólnodostępnych stacji ładowania, ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza. Mniej spalanych paliw to mniej dwutlenku węgla i tlenków azotu w atmosferze, co pozwala nie tylko na ograniczenie wpływu polskiego transportu na ocieplenie klimatu, ale też na zwalczanie smogu. Program planowany jest do 2029 roku, a jego budżet wynosi 2 miliardy złotych.

Inne plany Ministerstwa
Wszystkie ogłoszone dzisiaj programy zaplanowane są na łączną kwotę 7 miliardów złotych. Ministerstwo złożyło wnioski o te pieniądze do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Obecnie zakończyło więc etap roboczy i oczekuje na zatwierdzenie ze strony banku. Minister Henning-Kloska liczy na to, że środki będą mogły być udostępnione obywatelom jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
Oprócz wsparcia przemysłu i przedsiębiorców w zakresie rozbudowy floty samochodów bezemisyjnych Ministerstwo zapowiedziało dzisiaj również inne programy. Wśród nich dofinansowanie do wysokosprawnej kogeneracji w przemyśle, zwiększenie budżetu w programie Energia dla wsi i potwierdzenie wsparcia dla małych elektrowni wiatrowych i magazynów energii.
Źródło: www.gov.pl
Polecane
Krajowa elektromobilność przyspiesza: Polska przebija granicę 9 tysięcy ładowarek!

Kupiłeś w tym roku kocioł gazowy? Dotacji z Czystego Powietrza nie dostaniesz
