3 miliardy na elektromobilność! Co zapowiada ministerstwo?

20 lutego na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska ogłosiła zmiany i nowości w programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na co możemy liczyć w zakresie elektromobilności? Dla kogo przewidziano nowe systemy wsparcia? 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Wsparcie na zakup elektrycznych samochodów z kategorii N2 i N3.
  • Dofinansowanie do budowy infrastruktury ładowania.
  • 3 miliardy złotych na rozwój bezemisyjnego transportu ciężkiego. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada dwa nowe programy w zakresie elektromobilności. Na ten cel mają zostać przeznaczone 3 miliardy złotych. Programy dedykowane są dla przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w proces dekarbonizacji transportu i dla transportu ciężkiego.

Wsparcie dla zakupu lub leasingu pojazdów w kategorii N2 i N3

Kategoria N2 i N3 obejmuje pojazdy samochodowe posiadające co najmniej cztery koła, przeznaczone do przewozu ładunków i charakteryzujące się masą całkowitą powyżej 3,5 tony. Program wsparcia ma obejmować dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych tego typu. W przypadku leasingu wsparcie będzie miało charakter dopłaty do opłaty wstępnej. Program skierowany jest więc do przedsiębiorców i ma przyspieszyć odejście od wysokoemisyjnego użycia paliw kopalnych w transporcie. Na ten cel Ministerstwo przewidziało 1 miliard złotych, a program ma być wdrażany przez najbliższe 5 lat, do 2029 roku.

Stacje ładowania dla transportu ciężkiego

Poza wsparciem w zakresie zakupu dostawczych samochodów zeroemisyjnych, Ministerstwo zapowiada też pieniądze na rozbudowę infrastruktury towarzyszącej – a konkretnie stacji ładowania dla transportu ciężkiego. Zeroemisyjne pojazdy ciężarowe mają dostać dofinansowanie na budowę infrastruktury ładującej przy centrach logistycznych, terminalach intermodalnych i wzdłuż Transeuropejskich Tras Transportowych TEN-T. Wzrost wykorzystania samochodów elektrycznych, możliwy dzięki rozbudowie sieci ogólnodostępnych stacji ładowania, ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza. Mniej spalanych paliw to mniej dwutlenku węgla i tlenków azotu w atmosferze, co pozwala nie tylko na ograniczenie wpływu polskiego transportu na ocieplenie klimatu, ale też na zwalczanie smogu. Program planowany jest do 2029 roku, a jego budżet wynosi 2 miliardy złotych.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska w czasie konferencji prasowej. Źródło: www.gov.pl

Inne plany Ministerstwa

Wszystkie ogłoszone dzisiaj programy zaplanowane są na łączną kwotę 7 miliardów złotych. Ministerstwo złożyło wnioski o te pieniądze do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Obecnie zakończyło więc etap roboczy i oczekuje na zatwierdzenie ze strony banku. Minister Henning-Kloska liczy na to, że środki będą mogły być udostępnione obywatelom jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. 

Oprócz wsparcia przemysłu i przedsiębiorców w zakresie rozbudowy floty samochodów bezemisyjnych Ministerstwo zapowiedziało dzisiaj również inne programy. Wśród nich dofinansowanie do wysokosprawnej kogeneracji w przemyśle, zwiększenie budżetu w programie Energia dla wsi i potwierdzenie wsparcia dla małych elektrowni wiatrowych i magazynów energii.

 Źródło: www.gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia