3 strategie użytkowania magazynu energii – wady i zalety

Ceny energii elektrycznej rosną, a bezpieczeństwo energetyczne spada. W jakiej mierze magazyny energii mogą zaradzić tym problemom? Zależy to od sposobu ich użytkowania. W tym artykule przeanalizujemy 3 strategie użytkowania magazynu energii, wraz z wadami i zaletami każdego rozwiązania. Wpływają one na zyski, żywotność oraz cenę magazynu.

Zdjęcie autora: Stanisław Łoziński

Stanisław Łoziński

Redaktor GLOBENERGIA

Strategia 1- magazyn energii zwiększa opłacalność fotowoltaiki

Najbardziej popularna strategia na wykorzystanie magazynu energii. Gdy instalacja fotowoltaiczna generuje nadwyżki prądu, to zamiast sprzedawać je do sieci, magazynuje je w akumulatorach, które zasilą dom wieczorem i rano. Daje to średnio około 1 cyklu ładowania i rozładowania dziennie.

Zyskiem jest tutaj różnica między ceną kupna prądu z sieci (z opłatami dystrybucyjnymi) a ceną sprzedaży zielonej energii do sieci energetycznej.

Gwarancja tak użytkowanego magazynu wynosi obecnie 10 lat, a jego przewidywana żywotność - 15 lat.

Zalety - Lepsze wykorzystanie zielonej energii. ~ 15 lat żywotności magazynu energii.

Wady - dłuższy okres zwrotu.

3 stragegie magazynowania energii - infografika

Strategia 2 - magazyn energii kupuje prąd z tańszej taryfy

Ta strategia polega na włączeniu w program drugiego cyklu ładowania. W tym scenariuszu magazyn energii, po rozładowaniu się wieczorem, ładuje się ponownie w nocy, korzystając z tańszej strefy taryfy G12. Ta energia zasila dom rano, zanim jeszcze wzejdzie słońce.

Zysk z drugiego cyklu ładowania to różnica między ceną kupna prądu w droższej i tańszej taryfie. To wyraźnie mniej, niż przy ładowaniu darmową energią z fotowoltaiki, ale ta strategia pozwala na zminimalizowanie rachunków za prąd.

Gwarancja z zasady przewiduje, że jeśli ładujesz magazyn energii więcej niż raz dziennie, okres gwarancyjny jest odpowiednio krótszy. Przy dwóch cyklach dziennie gwarancja kończy się mniej więcej po 6 latach.

Zalety - maksymalizacja zysków. Szybszy okres zwrotu.

Wady - przyspieszona degradacja ogniw i krótsza gwarancja.

Strategia 3 - zasilanie awaryjne z rezerwą energii

Nie wszystkie magazyny energii oferują zasilanie awaryjne. Inne, mimo że zdolne do działania w trybie awaryjnym, mogą w momencie awarii być puste. Stąd niektóre systemy przechowują rezerwę energii w magazynie. Rezerwa ta jest większa zimą, gdy ryzyko awarii jest większe, a mniejsza latem, aby lepiej wykorzystać energię z fotowoltaiki. 

Żywotność magazynu energii przy takich niepełnych cyklach rozładowania wydłuża się.

Zalety - gwarancja dostępności mocy w momencie wystąpienia awarii sieci. Dłuższa żywotność.

Wady - spora część magazynu nie zarabia, tylko czeka w rezerwie. Większy koszt początkowy.

Trudno wyczerpać temat modeli eksploatacji magazynu energii w jednym artykule. Dzisiaj wiele się w tym temacie zmienia, a w przyszłości otworzą się inne sposoby użytkowania systemów uzupełnionych o magazyny energii. Po 1 lipca 2024 r. wprowadzona zostanie godzinowa cena sprzedaży energii, co da kolejny sposób zarabiania na jej magazynowaniu. Prędzej czy później na rynku polskim pojawią się też agregatorzy, którym będzie można „wydzierżawić” część magazynu. 

Podsumowując, magazyny energii to urządzenia fantastycznie elastyczne i można je użytkować na wiele sposobów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie i świadomość ograniczeń tej technologii.

Zobacz również