30 czerwca upływa termin zgłoszenia źródła ciepła do CEEB. GUNB przyśpiesza działania

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wpłynęło ponad milion deklaracji o źródłach ogrzewania w polskich budynkach. Jest to dopiero 20 proc. danych, które powinny znaleźć się w bazie. Ostateczny termin na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 roku. Główny Urząd Nadzoru Budownictwa przyśpiesza działania.

Podziel się
Celem CEEB jest zgromadzenie danych na temat źródeł ogrzewania w naszych domach. Baza ma umożliwić skuteczne dostosowanie programów modernizacji, gdyż dotychczas administracja operowała szacunkami. CEEB będzie zawierać informacje na temat budynków w obszarze źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Ewidencja uwzględnia także informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.
Będzie to pierwsza tego rodzaju baza, która zgromadzi informacje dotyczące wszystkich budynków w Polsce (około 5 mln). Pod uwagę zostaną wzięte również lokale usługowe i budynki publiczne. Za stworzenie i obsługę CEEB odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). W styczniu liczba złożonych deklaracji przekroczyła 1 mln sztuk, co oznacza, że od 1 lipca 2021 roku złożono około 20 proc. wymaganych deklaracji.
Termin złożenia wszystkich deklaracji mija 30 czerwca 2022 roku. Jest więc duże ryzyko, że nie wszyscy zarządcy i właściciele budynków zdążą taką deklarację złożyć. GUNB zapowiedział intensyfikację działań w zakresie informowania, zarówno mieszkańców, jak i pracowników urzędów miast i gmin o tym obowiązku.
GUNB przyspiesza działania
Urząd poinformował, że wraz z początkiem 2022 roku rozpoczął rozmowy z instytucjami o współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych akcji informacyjno-promocyjnych dot. CEEB i składania deklaracji. Na prośbę odpowiedzieli m.in. Poczta Polska S.A, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Krajowa Izba Kominiarzy, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Międzywojewódzki Cech Kominiarzy i Krajowa Izba Kominiarzy - kominiarze przy okazji przeglądów kominiarskich będą informować i przypominać o konieczności złożenia deklaracji.
GUNB realizuje także wysyłkę i dystrybucję ulotek i plakatów informacyjnych, które są bezpłatnie udostępniane instytucjom współpracującym i zainteresowanym podmiotom.
Na II kwartał 2022 roku GUNB planuje rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii informacyjno - promocyjnej w radiu, telewizji, Internecie i prasie, która upowszechni i rozpropaguje ustawowy obowiązek składania deklaracji o użytkowanym źródle ciepła lub spalania paliw do CEEB oraz pomoże w wykreowaniu pozytywnego wizerunku CEEB jako rozwiązania ekologicznego, wspomagającego walkę o czyste powietrze w Polsce.
Źródło: GUNB, własne
Polecane
Kto naprawdę otrzyma pełne 100% dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dochód to nie wszystko

Czyste Powietrze z nowymi zasadami – znamy limity dotacji
