Mieszkańcy podlasia będą mogli zainwestować w odnawialne źródła energii dzięki grantom ze środków unijnych. Fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą na inwestycje w kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.

Nabór rozpoczął się wczoraj i potrwa do 14 lutego 2020 roku. Wnioski można składać w Białostockim Urzędzie Marszałkowskim. Konkurs zostanie rozstrzygnięty we wrześniu 2020 roku.

Jak działa dotacja?

Mieszkaniec Podlasia zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub kolektorów słonecznych, musi złożyć wniosek o wypłatę grantu, a następnie poszukać i wybrać wykonawcę. Po przedłożeniu faktury, mieszkaniec będzie mógł otrzymać refundację w wysokości do 85% poniesionych kosztów. Środki będą pochodziły z funduszy unijnych z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

To pierwszy konkurs, w którym granty na inwestycje będą realizowane bezpośrednio przez mieszkańców. Samorząd będzie jedynie pośredniczył w składaniu wniosków, których nabór trwa od 30 grudnia 2019 do 14 lutego 2020.

Wielkość grantów będzie zależała od potrzeb gospodarstw domowych – od mocy instalacji fotowoltaicznej lub wyboru odpowiedniego zestawu kolektorów słonecznych.

Jaki podział środków?

Wszystkich środków do zagospodarowania z puli Regionalnego Programu Operacyjnego jest 30 milionów. Na każdą gminę może przypadać maksymalnie 2 mln zł. Moc instalacji może wynieść do 2 MWe/MWth.

Energia wytworzona w instalacji może być wykorzystana jedynie na potrzeby własne, a z dofinansowania mogą skorzystać tylko te budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie. Instalacje nie mogą być montowane na dachach z azbestu.

Są chętni?

Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk poinformował w poniedziałek PAP, że już zgłosiło się 80 chętnych mieszkańców. To oznacza, że Suwałki będą startowały w konkursie. Mieszkańcy Suwałk są zainteresowani głównie fotowoltaiką.

Co do innych miejscowości, na razie nie mamy danych. Wiadomo jednak, że inne samorządy przeprowadziły w grudniu spotkania i rozmowy z mieszkańcami, by zweryfikować w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani inwestycjami w OZE przy możliwości uzyskania dotacji.

Źródła: PAP, cire

Redakcja GLOBEnergia