30% więcej energii z PV w zimie? Nowy pomysł norweskiego startupu

Instalacje fotowoltaiczne zwykle kojarzą nam się z modułami fotowoltaicznymi zamontowanymi poziomo na dachu budynku. A gdyby tak zainstalować je… odwrotnie? Jedna z norweskich firm twierdzi, że jej pilotażowy pionowy system fotowoltaiczny w Oslo osiągnął niezwykłą wydajność podczas śnieżnej zimy! W 2022 roku pionowa instalacja wygenerowała 1 070 kWh na każdy zainstalowany kilowat! To nawet o 300 kWh więcej niż w przypadku konwencjonalnej instalacji dachowej. Czy czeka nas nowe podejście do inwestycji w fotowoltaikę?

Podziel się
Pionowy bifacjalny system fotowoltaiczny
Norweski startup Over Easy poinformował o wstępnych wynikach swojego pionowego bifacjalnego systemu PV na dachu, który wykorzystuje specjalnie zaprojektowane moduły słoneczne. Jak powiedział dyrektor generalny Trygve Mongstad, ogólny roczny uzysk energii z instalacji może być nawet do 30% wyższy niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań na dachach płaskich.
W 2022 roku pionowy system PV wygenerował 1 070 kWh na każdy zainstalowany kilowat. Zdaniem Mongstada, konwencjonalnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna w tej lokalizacji wyprodukowałaby około 800 kWh na każdy zainstalowany kilowat.
Dyrektor generalny wspomniał również o dwóch innych pionowych instalacjach PV o mocy 5 kW z ogniwami HJT, które działają od lutego i maja 2022 roku w Oslo w Norwegii. Wykazały one ponad 30% wyższy uzysk energii w tych okresach w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami słonecznymi na dachach płaskich nachylonych pod kątem 10 stopni.
Jakie są parametry instalacji?
Obecnie firma wykorzystuje w swoich demonstratorach ogniwa PERC o bifacjalności od 77% do 81% lub ogniwa HJT o bifacjalności 90%.
"Wskaźnik pokrycia terenu instalacji wynosi około 50%. Panele słoneczne mają wysokość około 20 cm, a rozstaw między rzędami wynosi 40 cm. Instalacje zostały umieszczone na ciemnych lub jaśniejszych szarych bitumicznych membranach dachowych." - wyjaśnia Mongstad.
Na system montażowy składają się panele słoneczne w jednym wstępnie zmontowanym pakiecie, co według producenta sprawia, że można je łatwo zamontować. Każda taka jednostka mierzy 160 cm x 151 cm x 35 cm i waży 24,5 kg. Rozstaw takich pakietów można zaobserwować na poniższym zdjęciu.

System cechuje również wysoki stopień ochrony obudowy IP68 oraz 3,2 mm podwójnie hartowane szkło. W mierzeniu wydajności firmę wspierał Norweski Instytut Technologii Energetycznych (IFE), który znajduje się w Vestby, w pobliżu Oslo.
Obiecujące plany norweskiego startupu
Over Easy stwierdził, że planuje współpracę z partnerami produkcyjnymi w Chinach i Hiszpanii. Zamierza rozpocząć produkcję modułów słonecznych na większą skalę jesienią. Obecnie wykorzystuje ogniwa słoneczne dostarczane przez nieujawnionych producentów z Azji.
Źródło: pv-magazine
Polecane
Zielona energia made in Poland: KENO Italia S.R.L. wkracza na rynek włoski

Europa na zielonym kursie! Rekordowy udział OZE w produkcji energii
