30% więcej energii z PV w zimie? Nowy pomysł norweskiego startupu

Pływające moduły PV? Fotowoltaika na torach?

Instalacje fotowoltaiczne zwykle kojarzą nam się z modułami fotowoltaicznymi zamontowanymi poziomo na dachu budynku. A gdyby tak zainstalować je… odwrotnie? Jedna z norweskich firm twierdzi, że jej pilotażowy pionowy system fotowoltaiczny w Oslo osiągnął niezwykłą wydajność podczas śnieżnej zimy! W 2022 roku pionowa instalacja wygenerowała 1 070 kWh na każdy zainstalowany kilowat! To nawet o 300 kWh więcej niż w przypadku konwencjonalnej instalacji dachowej. Czy czeka nas nowe podejście do inwestycji w fotowoltaikę?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pływające moduły PV? Fotowoltaika na torach?

Podziel się

Pionowy bifacjalny system fotowoltaiczny

Norweski startup Over Easy poinformował o wstępnych wynikach swojego pionowego bifacjalnego systemu PV na dachu, który wykorzystuje specjalnie zaprojektowane moduły słoneczne. Jak powiedział dyrektor generalny Trygve Mongstad, ogólny roczny uzysk energii z instalacji może być nawet  do 30% wyższy niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań na dachach płaskich.

W 2022 roku pionowy system PV wygenerował 1 070 kWh na każdy zainstalowany kilowat. Zdaniem Mongstada, konwencjonalnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna w tej lokalizacji wyprodukowałaby około 800 kWh na każdy zainstalowany kilowat.

Dyrektor generalny wspomniał  również o dwóch innych pionowych instalacjach PV o mocy 5 kW z ogniwami HJT, które działają od lutego i maja 2022 roku w Oslo w Norwegii. Wykazały one ponad 30% wyższy uzysk energii w tych okresach w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami słonecznymi na dachach płaskich nachylonych pod kątem 10 stopni. 

Jakie są parametry instalacji?

Obecnie firma wykorzystuje w swoich demonstratorach ogniwa PERC o bifacjalności od 77% do 81% lub ogniwa HJT o bifacjalności 90%.

"Wskaźnik pokrycia terenu instalacji wynosi około 50%. Panele słoneczne mają wysokość około 20 cm, a rozstaw między rzędami wynosi 40 cm. Instalacje zostały umieszczone na ciemnych lub jaśniejszych szarych bitumicznych membranach dachowych." - wyjaśnia Mongstad.

Na system montażowy składają się panele słoneczne w jednym wstępnie zmontowanym pakiecie, co według producenta sprawia, że można je łatwo zamontować. Każda taka jednostka mierzy 160 cm x 151 cm x 35 cm i waży 24,5 kg. Rozstaw takich pakietów można zaobserwować na poniższym zdjęciu. 

Pionowy bifacjalny system fotowoltaiczny, fot. Over Easy

System cechuje  również wysoki stopień ochrony obudowy IP68 oraz 3,2 mm podwójnie hartowane szkło. W mierzeniu wydajności firmę wspierał Norweski Instytut Technologii Energetycznych (IFE), który znajduje się w Vestby, w pobliżu Oslo.

Obiecujące plany norweskiego startupu

Over Easy stwierdził, że planuje współpracę z partnerami produkcyjnymi w Chinach i Hiszpanii. Zamierza rozpocząć produkcję modułów słonecznych na większą skalę jesienią. Obecnie wykorzystuje ogniwa słoneczne dostarczane przez nieujawnionych producentów z Azji.

Źródło: pv-magazine

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia