3000 kWh tańszego prądu zamiast 2000 kWh – dla kogo? Jak wygląda dodatek do ogrzewania elektrycznego?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Na czym polega wsparcie?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Ograniczona pula tańszego prądu dla każdego - cena prądu w 2023 r.

W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh.

Dodatek do pomp ciepła

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – otrzymają specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł. 

Zamrożenie cen prądu w 2023

W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Każda rodzina skorzysta ze wsparcia - 23 mld zł na nowe rozwiązanie

Ze wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej skorzysta każda polska rodzina. Dotyczy to również rodzin, które użyją np. 2,7 tys. kWh rocznie. Te rodziny wykorzystają 2000 kWh mniej energii i 700 kWh droższej.

Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczana według taryf z 2023 r.

Komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez KPRM, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny do pomp ciepła

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania (pompy ciepła, kotły elektryczne) wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł. W przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie odpowiedniej dla miejsca zamieszkania. Według KPRM, dodatek będzie dotyczył ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Koszt dodatku dla budżetu państwa wyniesie 1 mld zł.

Oszczędzasz prąd? Zaoszczędzisz!

Rząd zdecydował się także na rozwiązanie, które pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w przyszłym roku. Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii poprzez wprowadzenie upustu, który będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r.

Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM)

Zobacz również