Trzydzieści dwa lata temu, w 1983 roku w Niemczech, rozpoczął pracę pierwszy duży system fotowoltaiczny o mocy 300 kW.

 

Przez te wszystkie lata instalacja była modyfikowana i przekształcono ją w pełni hybrydową elektrownię opartą na fotowoltaice i energetyce wiatrowej, z systemem magazynowania energii elektrycznej. Warto dodać, że jest to jedna z pierwszych elektrowni hybrydowych w Niemczech.
 
Teraz, przyszła pora na odnowienie instalacji fotowoltaicznej. Aby upewnić się, że system fotowoltaiczny nadal funkcjonuje prawidłowo i może wytrzymać słone, wilgotne środowisko wyspy Pellworm, na której się znajduje, instalacja zostanie skontrolowana, wykonane zostaną prace konserwacyjne i częściowo zostanie wyremontowany.
Pellworm ma siedem kilometrów długości i sześć kilometrów szerokości i zamieszkuje ją łącznie 1200 mieszkańców, których gospodarstwa są zasilanie z hybrydowej elektrowni.
Od października do kwietnia, na wyspie Morza Północnego jest bardzo mokro i wietrznie, dlatego testy funkcjonalności i wydajności zostaną wykonane do końca września.
Co będzie kontrolowane?
Oprócz takich elementów systemu jak moduły, które mogą wymagać wymiany, kontrola będzie się koncentrować na podkonstrukcjach. Dwa z czterech systemów fotowoltaicznych umieszczono na konstrukcji stalowej. Jedna z nich jest silnie skorodowana przez wilgotne i słone powietrze. Będzie ona zastąpiona ramą aluminiową. Druga stalowa konstrukcja zostanie oczyszczona z rdzy i nałożona zostanie powłoka ochronna.
Trzeci system PV, został zainstalowany w latach 90, na podbudowie wykonanej z drewna tropikalnego – dla celów testowych. Drewno tropikalne zostało wybrane jako materiał testowy z tego powodu, że w latach ’90 podejrzewano, że systemy PV będą coraz bardziej popularne właśnie w regionach tropikalnych i krajach południowych. Co ciekawe, drewno to okazało się w zasadzie bezobsługowe i bardziej wytrzymałe, niż konstrukcja stalowa.
32 lata słonecznej historii
Pellworm, który może pochwalić się 32-letnią historią wykorzystania energii słonecznej i innymi innowacjami jest ważną częścią międzynarodowej historii fotowoltaicznej i sztandarowym projektem zmiany systemu energetycznego.
Pierwszy system fotowoltaiczny został zainstalowany na wyspie na Morzu Północnym w 1983 roku i miał łączną moc 300 kW. W 1992 roku, zwiększono ogólną wydajność systemu fotowoltaicznego na Pellworm do 600 kW. W 1995 roku, starsza część systemu fotowoltaicznego zainstalowanego w 1983 roku została zamknięta, ponieważ piorun zniszczył falowniki. Stare ogniwa słoneczne zostały ostatecznie przekazane do recyklingu w 2004 roku i zastąpiono je nowymi modułami. Hybrydowa elektrownia na Pellworm ma teraz całkowitą moc 1 071 kW i składa się z systemów fotowoltaicznych o mocy 771 kW i turbiny wiatrowej o mocy 300 kW.
Od 2013 roku, system wzbogacono ją w baterie o pojemności 560 kWh i 1,6 MWh w celu harmonizacji generacji i zużycia energii elektrycznej.
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: sunwindenergy.com