Dziesięć lat temu brytyjski rząd opublikował ustawę dotyczącą zmian klimatycznych, dzięki której zanotowano znaczny wzrost rozwoju inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

HSBC Holdings planuje zainwestować w Wielkiej Brytanii 250 milionów funtów (329 milionów USD) w projekty z sektora energii z wiatru i słońca, dołączając do około trzydziestu innych firm realizujących podobne zobowiązania, w celu zapobiegania zmianom klimatu. Między innymi jest to zasługa odpowiednio prowadzonej polityki energetycznej.

Rząd brytyjski wzywa do walki z globalnym ociepleniem

Minęło już dziesięć lat od publikacji pionierskiej brytyjskiej ustawy o zmianach klimatycznych – jednego z pierwszych aktów prawnych mających na celu rozwiązanie problemów związanych z globalnym ociepleniem. Rząd Wielkiej Brytanii wzywa przedsiębiorstwa z całego świata do walki o zrównoważony rozwój.

-Rządy nie są w stanie same stawić czoła temu bezprecedensowemu globalnemu wyzwaniu – powiedziała brytyjska minister energetyki Claire Perry.

Perry dodaje, że aby osiągnąć założony cel, potrzebne są firmy z całego świata. Dzisiaj największe firmy z UK przodują w działaniach na rzecz środowiska. Przedsiębiorcy planują ogromne inwestycje warte miliony, aby obniżyć emisję szkodliwych substancji i jednocześnie kontynuując rozwój zielonej gospodarki.

Od 1990 roku Wielka Brytania obniżyła emisję dwutlenku węgla o 28%:

Źródło: IEA

Największe firmy na świecie chętnie inwestują w OZE

Najnowszym ogłoszonym zobowiązaniem pochwalił się HSBC – jeden z największych holdingów finansowych na świecie. Firma przeznaczy niemal 330 milionów dolarów na rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej. Podobne kroki podjął Amazon.com Inc., który zobowiązał się do zainstalowania łącznie 20 megawatów z farm fotowoltaicznych w całym kraju.

Wcześniej, EDF Energy Plc na evencie prowadzonym przez rząd brytyjski „Green GB Week” poinformował, że do roku 2030 zelektryfikuje 1500 swoich pojazdów, a John Lewis Partnership Plc zobowiązał się do zamiany swoich 500 wysokoprężnych ciężarówek na pojazdy wykorzystujące biometan do roku 2028.

Walka o czyste otoczenie nabiera tempa, a pomysłów na to, jak przyczynić się do poprawy jakości środowiska jest wiele. Dla przykładu, rozwój działań na rzecz poszanowania środowiska wspiera również jedna z największych na świecie firm zajmująca się profesjonalnym doradztwem – KPMG LLP. Zaplanowali oni, m. in. że wycofają się ze stosowania jednorazowych plastikowych kubków we wszystkich dozownikach gorących napojów we wszystkich swoich biurach.

Opracowano na podstawie bloomberg.com

Redakcja GLOBEnergia