Tajwan inspiruje Polskich producentów – rozmowa z prezesem Spirvent

Zdjęcie autora: Spirvent Sp. z o.o.

Spirvent Sp. z o.o.

Polski dostawca rozwiązań OZE
zestawy fotowoltaiczne, ceny modułów, fotowoltaika koszty,

Każdego roku w Tajpej na Tajwanie odbywają się duże targi elektroniczne. W tym roku przypadły one na 12-13 października.
Łukasz Tylkowski prezes Spirvent sp. z o.o., jako jedyny przedstawiciel polskiej firmy produkującej falowniki fotowoltaiczne miał możliwość uczestnictwa w owych targach. Była to wizyta oficjalna, organizowana przez TAITRA biuro Rządu Tajwanu po uzgodnieniu z Rządem Polskim.

Skąd pomysł na wyjazd w tak odległe miejsce?

Trzeba uczyć się i szukać nowych możliwości tam gdzie jest ich źródło. Miałem okazję rozmawiać z przedstawicielami z pierwszej dziesiątki największych producentów krzemu stosowanego do produkcji paneli fotowoltaicznych na świecie. Kilku z nich pochodzi właśnie z Tajwanu. Doskonałym przykładem jest firma MOTECH, piąty co do
wielkości producent krzemu do paneli na świecie. Byłem z wizytą w siedzibie firmy i miałem możliwość porozmawiać z jej właścicielem, który to pasjonuje się nie tylko fotowoltaiką, ale także uwielbia słuchać Chopina.

 

Źródło: Spirvent

 

Jaki był cel Pana wizyty?

Główne cele był trzy.
Po pierwsze, zależało mi na zbadaniu postrzegania nas i naszych polskich produktów na dalekim wschodzie. Myślą przewodnią było nawiązanie współpracy na równorzędnych warunkach. Chciałem zweryfikować czy produkty SPIRVENT mogą funkcjonować na konkurencyjnym dalekim rynku czy też nie. I doszedłem do wniosku, że mogą, ale muszą być najlepsze na świecie, a nie tylko w Polsce, ponieważ największy rynek związany z fotowoltaiką to właśnie Azja. Kolejnym planem było nawiązanie współpracy z wiodącymi producentami paneli fotowoltaicznych, w celu opracowania wspólnego projektu badawczo- rozwojowego w zakresie mikroinwerterów. Udało mi
się nawiązać obiecujące rozmowy, które zmierzają do podpisania umów, z których jedna dotyczy paneli a druga zakupu magazynów energii. Ostatni zamiar, który również z powodzeniem zrealizowałem, to poszukanie producentów zaawansowanych czujników i sensorów do pomiaru zjawisk elektromagnetycznych oraz czynności
życiowych. Te skomplikowane urządzenia mają możliwość zmierzenia temperatury ciała człowieka, określenia rytmu serca i wykonanie analizy krwi.

Źródło: Spirvent

 

Czy fotowoltaika jest na Tajwanie popularna?

Jest popularna, choć inaczej niż w Europie, a szczególnie w Niemczech. Z obserwacji wynikało ze model PROSUMNTA jest tam najbardziej popularny w małym rodzinnym biznesie.

Czym tajwańskie rozwiązania techniczne różnią się od europejskich?

Ich rozwiązania są na wcześniejszym etapie wdrażane do produkcji, nasze natomiast są lepiej dopracowane i przemyślane w momencie oferowania klientowi. Azjaci inspirują się naszymi pomysłami i mają zdolność ich doskonalenia szczególnie jeżeli produkcja zamówień jest już w toku. Można powiedzieć, że uczą się na swoich błędach, ale potrafią wyciągać wnioski a owe błędy precyzyjnie poprawiać.

Źródło: Spirvent

 

Czy zauważył Pan różnice w podejściu biznesowym?

Tak, głównie to że przedsiębiorstwa są tam generalnie prywatne, rodzinne, wielopokoleniowe. W Polsce jest odwrotnie, nadal większość dużych przedsiębiorstw to firmy państwowe.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i przy okazji chciałbym serdecznie podziękować TAITRA i Tajwańskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za możliwość uczestniczenia w targach oraz profesjonalne przygotowanie wizyty.