Santander Bank Polska i mBank podpisały umowę o wartości 350 mln PLN na sfinansowanie budowy projektów elektrowni słonecznych opracowanych przez R.POWER, wiodącego polskiego inwestora i dewelopera systemów fotowoltaicznych. Udział banków w transakcji jest równy i wynosi po 50%. To największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce. Dzięki niemu powstanie 128 elektrowni PV o łącznej mocy 121 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE.

128 elektrowni PV

Termin zakończenia budowy 128 elektrowni fotowoltaicznych przewidywany jest w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Wszystkie wygrały aukcje OZE, a co za tym idzie, podpiszą 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej.
System aukcyjny w Polsce funkcjonuje już od 5 lat. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016 ‒ 2019 udzielono wsparcia dla ponad 2000 instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł, a w wyniku rozstrzygnięcia przeprowadzonych aukcji sprzedano w sumie prawie 154 TWh energii.

Źródło: R.POWER

Transakcja ASI i R.POWER

W ubiegłym tygodniu R.POWER poinformował, że wraz z Aberdeen Standard Investments (ASI) sfinalizował największą na polskim rynku transakcję, w ramach której fundusz przejmie 100% udziałów w portfelu 122 MWp naziemnych farm fotowoltaicznych, realizowanych w formule „pod klucz”. To będzie szósta transakcja ASI na polskim rynku energetyki odnawialnej.

Źródło: mBank, R.POWER

Redakcja GLOBEnergia