36 supermarketów francuskiej sieci detalicznej Carrefour, która jest jedną z największych sieci hipermarketów na świecie, będzie zasilać swoje sklepy fotowoltaiką. Projekty zostaną opracowane przez francuską firmę Urbasolar. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na zadaszeniach parkingowych tych marketów. Powstała energia elektryczna będzie całkowicie wykorzystywana na cele oświetlenia, wentylacji oraz pracy urządzeń w dyskontach.

Supermarket Carrefour jest pierwszym we Francji, który zdecydował się na tak innowacyjne posunięcie!

Według projektu każdy system zainstalowany w każdym sklepie będzie miał roczną moc wytwórczą 21 000 MWh, co odpowiada rocznemu zużyciu 4 600 gospodarstw domowych, a tym samym przyczyni się do uniknięcia emisji 210 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Dla porównania jedno tankowanie samochodu do pełna emituje około 150 kg CO2.

W ślad za Carrefour podążają kolejne firmy

Podczas prezentacji programu #PlaceAuSoleil, który miał miejsce pod koniec czerwca 2018 r. francuskie grupy detaliczne Auchan i Carrefour zadeklarowały większe zaangażowanie na rzecz energii słonecznej i odnawialnej w zaspokojeniu swojego zapotrzebowania na energię. Supermarkety Auchan i Carrefour zobowiązały się zainstalować odpowiednio 60 hektarów, 20 hektarów paneli słonecznych w swoich obiektach w kraju, podczas gdy dwóch dalszych sprzedawców, Magasins U i Les Mosquetaires, zobowiązało się do 50 hektarów.

Francuski sekretarz stanu w Ministerstwie Ekologicznej i Solidarnej Transformacji, wyjaśnił, że plan #PlaceAuSoleil obejmuje pakiet 30 działań, które mają na celu, między innymi: stworzyć warunki do udostępnienia powierzchni do budowy parków słonecznych; zdefiniować model ekonomiczny opłacalny dla inwestorów; poprawę społecznej akceptacji projektów na dużą skalę; usprawnienie biurokratycznych obciążeń i ram czasowych procesu zatwierdzania; przyspieszenie przetargów na PV i zwiększenie o 50% wolumen przetargów na PV na dachu.

Kolejna ważna informacja pochodzi z francuskiego Ministerstwa Obrony, które poinformowało, że udostępni około 2000 hektarów powierzchni na projekty słoneczne, które będą musiały zostać zrealizowane do 2025 r.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia