4 mld złotych na biometan! Ma powstać co najmniej 10 instalacji wytwarzania energii z biometanu
Do 25 lipca trwają konsultacje projektu programu priorytetowego “Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy złotych ze środków Funduszu Modernizacyjnego. W tym dwa miliardy dla bezzwrotnych form dofinansowania i dwa miliardy dla zwrotnych form dofinansowania.
Podziel się
Cel programu i potencjalni beneficjenci
Celem programu jest promowanie wytwarzania i wykorzystania biometanu w procesie fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów. Jednym ze wskaźników osiągnięcia celu będzie liczba instalacji wytwarzania energii - planowana na co najmniej 10 sztuk. Kolejnym wskaźnikiem ma być masa odpadów poddanych recyklingowi, która ma wynieść 150 000 Mg/rok. Brany pod uwagę będzie również poziom zmniejszenia emisji CO2.
Projektowany program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy zainwestują w instalacje fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów. Należą do nich bioodpady z przemysłu owocowo-warzywnego, kuchenne pochodzące z gastronomii, nienadająca się do spożycia żywność czy osady ściekowe.
Co obejmie dofinansowanie?
Dofinansowanie ma objąć instalacje produkcji biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej, a także produkcji biogazu wraz z modułem jego oczyszczania do biometanu. Może także uwzględniać instalacje dalszego procesowania do formy skroplonej (bioLNG) lub wysoko sprężonej (bioCNG) celem wykorzystania w transporcie. Projekt programu przewiduje także dofinansowanie rozbudowy istniejących instalacji o moduł oczyszczania biogazu do biometanu, a także jego dalszego procesowania do formy sprężonej lub skroplonej.
Dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, a w formie pożyczki nawet do 100% kosztów kwalifikowanych. Dla inwestycji w formule “project finance” udział środków własnych, wzniesionych w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym, musi wynieść co najmniej 15%.
Koszty mogą zostać uznane za kwalifikowalne jeśli zostaną poniesione w terminie od 01.09.2024 r. do 31.12.2030 r. Warto zaznaczyć, że koszty związane z przygotowaniem inwestycji, w tym koszty nabycia nieruchomości zabudowanych lub niezabudowanych kwalifikuje się do wysokości nieprzekraczającej 10% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dodatkowo kwalifikują się koszty nabycia i dostawy wyłącznie nowych maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury oraz sprzętu i wyposażenia. Kwalifikują się także koszty związane z przyłączem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, koszty budowy i wyposażenia stacji dystrybucji biometanu czy też magazynów biogazu i biometanu.
Nie kwalifikują się z kolei koszty podatku od towarów i usług (VAT), koszty zarządzania czy nabycia patentów, licencji oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej i technologicznej z zakresu organizacji i zarządzania.
Kiedy obowiązuje?
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Terminy, sposób składania i rozpatrywania wniosków określone zostaną w ogłoszeniu o naborze lub w regulaminie naboru, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej NFOŚiGW. Program realizowany będzie w latach 2024-2030 przy czym zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2027 r. Z kolei środki będą wydatkowane do 31.12.2030 r.
Informacje dodatkowe
Istnieją również szczegółowe kryteria wyboru inwestycji, do których należą między innymi złożenie wniosku w terminie, wydajność instalacji fermentacji jest nie mniejsza niż 15 tyś. Mg/rok czy to czy planowana inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Wśród informacji dodatkowych można przeczytać, że wymagane jest złożenie oddzielnych wniosków o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki. Ważne jest także, że każda inwestycja która uzyska dofinansowanie w ramach programu, będzie podlegać monitorowaniu w trybie rocznym dwóch wskaźników. Pierwszym z nich będzie zmniejszenie emisji CO2 liczonego w MgCO2/rok, a drugim ilość wytworzonego rocznie biometanu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie rządowej w zakładce Fundusz Modernizacyjny.