40-letnia instalacja fotowoltaiczna – czy zachowała swoją wydajność?

W 1982 roku w Europie podłączono do sieci pierwszy system fotowoltaiczny. Była to instalacja Ticino Solare (Tiso-10), która została zainstalowana na dachu jednej z uczelni w pobliżu Lugano w Szwajcarii. Jak obecnie pracuje instalacja? Czy instalacja zachowała początkową wydajność?

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Ticino jest uważany za najbardziej słoneczny region Szwajcarii. To tutaj 13 maja 1982 r. do sieci popłynęła pierwsza energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 10 kWp. Instalacja została zainstalowana w południowej orientacji. Jak się okazuje, system fotowoltaiczny służy do dziś, zapewniając moc na tym samym poziomie.

Pierwszy system fotowoltaiczny przyłączony do sieci

Pierwsze moduły fotowoltaiczne, pochodzące bezpośrednio z podmiotów zajmujących się technologią kosmiczną, dotarły do kantonu w 1978 roku. W 1982 roku rozpoczęła się przygoda instalacji Tiso z udziałem firmy Invertomatic z Riazzino, która zajęła się ostatecznie produkcją falowników.

Badanie instalacji po kilkudziesięciu latach

Redaktorzy magazyny Energeiaplus (internetowy magazyn Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Energii) rozmawiali z Mauro Caccivio, kierownikiem laboratorium fotowoltaiki w SUPSI, uniwersytetu nauk stosowanych w Ticino. Caccivio wyjaśnia, że stan, faktura, kolor i moc ogniw słonecznych były regularnie sprawdzane i mierzone. Badanie po 35 latach eksploatacji pozwoliło stwierdzić, że ogniwa wykazywały oznaki zużycia - korozję, wypalone miejsca (hotspoty), pęknięcia ogniw czy uszkodzenia w okablowaniu.

W 1982 roku moduły słoneczne nie były jeszcze produktem masowym i dlatego były drogie. Używano ich głównie do zaopatrywania w energię odległych chat w górach. Ideą projektu Tiso było dokładne i stałe monitorowanie zmian wydajności, co doprowadziło do ważnej współpracy z European Joint Research Test Center, położonym 50 km od Lugano. Ten pomysł był narodzinami badań nad energią słoneczną w Ticino i umożliwił utworzenie Laboratorium Fotowoltaiki w SUPSI.

Mauro Caccivio - kierownik laboratorium fotowoltaiki w SUPSI, uniwersytetu nauk stosowanych w Ticino

Obecna wydajność modułów fotowoltaicznych?

Jak wyglądają obecnie wskaźniki wydajności? Kierownik informuje, że większość modułów nadal funkcjonuje dobrze i zapewnia co najmniej 80 proc. mocy. Obecnie producenci paneli słonecznych gwarantują zwykle żywotność na poziomie 25 do 30 lat.

“Po 20 latach eksploatacji, w ramach specjalnego projektu SUPSI i JRC podjęto próbę oszacowania średniego czasu awarii Tiso. Wniosek? Na podstawie przyspieszonych testów żywotności można założyć, że moduły mogą nadal dostarczać użyteczną energię elektryczną przez 10 do 15 lat. W rzeczywistości moduły przekroczyły prognozy, co mogliśmy pokazać przy aktualizacji po 35 latach. A punkty krytyczne, takie jak problemy z izolacją i hotspoty, zostały prawidłowo zidentyfikowane” - mówi ekspert.

Od lat 80. ubiegłego wieku Szwajcaria poczyniła postępy w rozwoju energetyki słonecznej. Kilka szwajcarskich firm przoduje w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami, aby wykorzystać roczny potencjał produkcji energii elektrycznej z dachów i fasad na poziomie 67 TWh. Popularna firma Meyer Burger Group, z siedzibą w Thun BE, planuje zwiększyć produkcję paneli PV do 1,4 GW w tym roku i do 7 GW/rok w 2027 roku.

Źródło: energeiaplus.com
Zdjęcie główne: Supsi/Energeiaplus

Zobacz również