Na zlecenie jednej z firm fotowoltaicznych przeprowadzono badania opinii publicznej wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Z badań OZE Index wynika, że 40 proc. mieszkańców Polski planuje zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 21 proc. – w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wywiady przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 802 gospodarstw domowych. Najważniejszym czynnikiem motywującym mieszkańca Polski do inwestycji we własne źródło OZE jest ekonomia. 73 proc. ankietowanych gospodarstw domowych kieruje się oszczędnościami, a jedynie 30 proc. – aspektem ekologicznym. 8 proc. Zwraca uwagę na niezależność od dużych dostawców energii, a 5 proc. na wygodę użytkowania mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Prosumenci dominują w sektorze fotowoltaiki w Polsce

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska informują, że według najnowszych danych w Polsce jest już ok. 600 tys. prosumentów. Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska szacuje, że do końca roku ta liczba może wzrosnąć nawet do 1 miliona prosumentów.

– W Polsce osiągnęliśmy wielki sukces, jeżeli chodzi o rozwój ruchu prosumenckiego. To pokazuje skalę wzrostu rok do roku – mamy największe przyrosty w UE, bo być może poziom z którego zaczynaliśmy był niski. Polska przeżywa boom inwestycyjny, jeśli chodzi o instalacje PV na dachach w domu. W roku 2015 w grudniu było ich ok. 4 tys. W tej chwili według najnowszych danych jest ich ponad 600 tys., ten przyrost może do końca roku osiągnąć – nie chce spekulować – blisko 1 mln prosumentów – powiedział wiceminister podczas jednej z konferencji branżowych.

Dotychczas oficjalne dane (Agencja Rynku Energii) wskazują, że według stanu na koniec kwietnia 2021 roku, w naszym kraju było już 534 308 prosumentów energii odnawialnej, którzy produkowali energię elektryczną we własnych instalacjach OZE o łącznej mocy zainstalowanej 3487,1 MW. W kwietniu prosumenci wprowadzili do sieci łącznie 232 947,2 MWh energii, natomiast w okresie styczeń-kwiecień 2021 roku wolumen ten wyniósł 477 196,4 MWh.

Najwięcej prosumentów w Polsce stanowią właściciele instalacji fotowoltaicznych, a ich liczba przekroczyła 534 104. Łączna moc zainstalowana w instalacjach wyniosła 3 485,0 MW. W tym samym miesiącu wyprodukowali i wprowadzili do sieci 232 679,3 MWh energii, natomiast od początku 2021 r. łącznie 476 249,8 MWh.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wskazuje, że według danych za 2020 r., Polska jest na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy w energetyce słonecznej. Pomimo kryzysu gospodarczego w UE wywołanego pandemią COVID-19 łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej zwiększyła się o 11 proc., czyli 18,7 GW. Jest to największy wzrost w energetyce słonecznej od 2011 r. Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Europie ostatecznie wyniosła 137,2 GW.

Źródło: Puls Biznesu/Alians OZE

Redakcja GLOBEnergia