Podczas pierwszych sześciu miesięcy działalności, od uruchomienia w dniu 1 września 2015 r., morska farma wiatrowa Trianel Windpark Borkum (TWB) wygenerowała 452,33 GWh energii elektrycznej.

 
Styczeń 2016 był miesiącem o największej wydajności jak do tej pory – produkcja wyniosła 95.12 GWh. 
 
„Po trudnej budowie oraz ciężkiej fazie uruchomienia, jej rozwój kształtuje się bardzo pozytywnie.” – tak o pomyślnym bilansie energii  farmy mówił Klaus Horstick, dyrektor zarządzający Trianel Windkraftwerk Borkum.
 
Obecnie, już w pełni zatwierdzona druga faza rozbudowy farmy wiatrowej Borkum Trianel (TWB II) jest rozwijana o dodatkową moc 200 MW w spółce joint venture pomiędzy EWE AG oraz Trianel. Na podstawie obecnych planów, ostateczna decyzja w sprawie budowy zostanie podjęta w pierwszej połowie 2017 r. EWE posiada obecnie 40% udział w rozwoju projektu. Struktura udziału w drugiej fazie rozbudowy nie została jeszcze zaplanowana. 
 
„Istnieje duże zainteresowanie wśród mediów lokalnych jeśli chodzi o dalsze poszukiwania dogodnych warunków na morzu” – podkreśla Horstick. Ogólnoeuropejskie procesy przetargowe są obecnie w toku dla poszczególnych podsekcji projektu takich jak turbiny wiatrowe, konstrukcje fundamentów i wewnętrzne okablowanie, które służą również do dokonania ostatecznego kosztorysu dla drugiej fazy rozbudowy. 
 
Farma wiatrowa znajduje się około 45 km od wybrzeża większości zachodnich wysp niemieckich na Morzu Północnym. Budowa farmy wiatrowej z 40 turbin wiatrowych Areva Wind M5000-116 rozpoczęła się we wrześniu 2011. Jednak plany budowy zostały opóźnione po tym jak przyłączenie do sieci zostało przeniesione kilka razy przez operatora systemu przesyłowego, co opóźniło również samo uruchomienie farmy wiatrowej.
 
 
Źródło: sunwindenergy.com