47 tys. w dwa tygodnie – w programie Mój Prąd wpłynęła rekordowa liczba wniosków

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mój prąd, wniosek

Mój Prąd w 2021 roku oraz planowane zmiany w systemie prosumenckim

1 lipca ruszyła długo oczekiwana trzecia edycja programu Mój Prąd, w którym beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł. Program potrwa do 22 grudnia lub do wyczerpania środków. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie dofinansowania do magazynów ciepła/chłodu, ładowarek EV i inteligentnych systemów zarządzania energią. Dodatkowe elementy pojawią się w czwartej edycji Mój Prąd. Przewidywane jest także wsparcie dla przydomowych magazynów energii, które ma sięgnąć do 50 proc. ceny urządzenia.

Nie milkną także echa zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego w Polsce, którą zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W planie jest likwidacja systemu opustów dla nowych prosumentów, którzy zainwestują w fotowoltaikę po 1 stycznia 2022 roku, chociaż mając na uwadze ostatnie komentarze decydentów, i ta data wydaje się niepewna. Informacje o planach wywołało poruszenie społeczne, ale także branżowe – firmy także wydały się tym zaskoczone. Wiele środowisk wystosowało apele do rządu, aby wprowadzić okres przejściowy albo wydłużyć termin obowiązywania systemu opustów o kilka lat, gdyż właściwie dopiero za nami 1-2 lata bardzo dynamicznego rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Ponad 47 tys. wniosków w zaledwie dwa tygodnie

Na temat trzeciej edycji programu Mój Prąd wypowiedział się Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawiciel w programie “Money. To się liczy” poinformował, że w pierwszych dwóch edycjach złożono ok. 266 tys. wniosków. Według danych na 14 lipca 2021 roku w programie Mój Prąd w trzecim naborze złożono już ponad 47 tys. wniosków.

O zwiększonej  liczbie składanych obecnie wniosków poinformował wcześniej NFOŚiGW.

– Z uwagi na znacznie zwiększoną liczbę składanych obecnie wniosków szacowany czas potwierdzenia przyjęcia wniosku w Funduszu może ulec wydłużeniu nawet do kilku dni. Po ustabilizowaniu liczby składanych wniosków czas przyjęcia wróci do normy. Wszystkie prawidłowo złożone wnioski zostaną pobrane i obsłużone. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość. Prosimy sprawdzać status wniosku w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie – informował NFOŚiGW na początku lipca.

Mirowski powiedział, że NFOŚiGW chce być uczciwy względem osób, które złożyły aplikacje w pierwszych dwóch naborach. Część z nich ok. 25 tys zł wnioskodawców w pierwszej i drugiej edycji nie otrzyma dofinansowania - mają szansę złożyć w trzeciej edycji.

W trzeciej edycji budżet przewidziano budżet na 534 mln zł. Mirowski spodziewa się około 170-180 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych zostanie dofinansowanych. Sądząc po liczbie wniosków, obejmują one około 30 proc. budżetu. Można więc przypuszczać, że przy utrzymaniu podobnego tempa składania wniosków, za ok. 1,5-2 miesiące budżet będzie wyczerpany.

Jest szansa, by zwiększyć pulę 534 mln zł - NFOŚiGW pracuje obecnie, aby uruchomić w 2022 roku program Mój Prąd 4.0, jednak w tej edycji będzie premiowana autokonsumpcja. Rozpatrywany jest progresywny model finansowania - w przypadku instalacji dodatkowych urządzeń dofinansowanie będzie większe.

Źródło: Money

Zobacz również