Darmowa energia z instalacji wiatrowych w Dallas

W Dallas (Texas, USA) pewien zakład energetyczny posiada tak duże zasoby energii elektrycznej produkowanej w instalacjach wiatrowych, że postanowił rozdysponować tę energię za darmo. Klienci firmy TXU Energy zaczęli korzystać z darmowej elektryczności w godzinach od 9 rano do 6 po południu, a to dzięki naddatkom w produkcji. Mimo, iż energia z wiatru stanowi zaledwie 10 % wielkości produkcji energii elektrycznej w całym stanie, działania podjęte przez TXU Energy spowodowały wzrost świadomości ogromnego potencjału tego odnawialnego źródła energii.

Darmowa energia z systemów PV w Chile

W bieżącym roku słoneczne Chile doświadczyło nadpodaży elektryczności wyprodukowanej z farm fotowoltaicznych w kraju. Naddatek został przekazany do różnych zakładów i przedsiębiorstw. Rząd chilijski zainwestował duże pieniądze w sektor PV, instalując 29 elektrowni słonecznych i planuje dodanie jeszcze 15. W 2015 roku w Chile odnotowano 192 dni z „darmową” elektrycznością, dzięki produkcji z systemów PV.

elektrownia słoneczna na pustyni Atakama

Elektrownia słoneczna na pustyni Atakama, Chile, źródło: Abengoa Solar

Najtańsza na świecie energia z wiatru w Danii

W zeszłym miesiącu szwedzka firma ogłosiła plany budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Danii. Wyprodukowana energia będzie tańsza niż energia z węgla czy gazu ziemnego. 600 MW-owy system Kriegers Flak już teraz został okrzyknięty pierwszą na świecie morską „supersiecią” energii elektrycznej, która będzie produkować energię masowo w cenie jedynie 54 $/ MW. Farma wiatrowa będzie zawierać 400 MW-owy interkonektor, łączący farmę z Niemcami, co pozwoli obu krajom na współdzielenie energii elektrycznej i zredukowanie kosztów. Oczekuje się, że „supersieć” rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2021 roku.

Opłacalne domy solarne w Australii

W Australii domy wyposażone w systemy PV oraz systemy magazynujące Tesla Powerwall 2.0 udowadniają, że wizja Elona Muska, dotycząca energii odnawialnej jest nie tylko możliwa do zrealizowania, ale i praktyczna. Firma CME Group odnotowała w ostatnim czasie, że solarne domy w Australii są opłacalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę moc zainstalowaną oraz możliwość magazynowania energii w celu jej późniejszego wykorzystania, w porównaniu z kosztami takiego samego zużycia energii zakupionej z sieci.

Odnawialne źródła energii prześcigają paliwa kopalne w USA

W USA energia z systemów PV i wiatrowych już teraz jest tańsza niż paliwa kopalne. Dzięki pomocy w postaci dotacji energia odnawialna stała się konkurencyjna pod względem kosztów w stosunku do paliw kopalnych, niemniej niektórzy analitycy rynkowi twierdzą, że energia z systemów PV i wiatrowych może z powodzeniem konkurować z węglem i gazem ziemnym nawet bez owych dotacji.

Opracowano na podstawie: Engadget