5 mln deklaracji w CEEB, tylko 150 tys. pomp ciepła – czemu tak mało?

Do końca czerwca 2022 r. każde źródło ciepła podlega obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Według stanu na 21.06.2022 r. do bazy wpłynęło już ponad 5 mln deklaracji. Tylko około 150 tys. z nich dotyczy pomp ciepła. Skąd tak mała liczba? Pytamy Pawła Lachmana - Prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Podziel się
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstała po to, by zgromadzić dane na temat źródeł ogrzewania w polskich domach. Baza ma umożliwić skuteczne dostosowanie programów modernizacji, gdyż do tej pory administracja operowała jedynie danymi szacunkowymi dotyczącymi potencjalnych problemów ze źródłami ogrzewania w Polsce. CEEB zawiera informacje na temat budynków w obszarze źródeł ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
Data zgłoszenia źródła ciepła zależy od tego kiedy zostało uruchomione. Jeżeli miało to miejsce przed 1 lipca 2021 r., wówczas złożenie deklaracji jest obowiązkowe do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowych źródeł ciepła (uruchomionych po 1 lipca 2021 r.) deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. Należy również pamiętać, że w przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
5 milionów deklaracji!
Według danych z dnia 21.06.2022 r. podanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do CEEB złożono łącznie 5 016 403 deklaracji. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią źródła ciepła na paliwa stałe. Popatrzmy na liczby deklaracji:
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: 878 688
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy: 1 770 515
- Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 747 475
- Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 332 040
- Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa: 401 928
Również źródła na paliwa gazowe stanowią duży udział w bazie. Deklaracji dotyczących kotłów, bojlerów, podgrzewaczy i kominków gazowych jest w bazie aktualnie 1 731 232.
W CEEB, według stanu na 21.06.2022 r. znajdziemy jeszcze 67 517 deklaracji dotyczących kotłów olejowych, 254 226 deklaracji dotyczących kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania. W CEEB jest też 221 895 deklaracji dotyczących miejskiej sieci ciepłowniczej / ciepła systemowego / lokalnej sieci ciepłowniczej, a dotyczących ogrzewania elektrycznego i bojlerów elektrycznych jest 761 360 deklaracji. Deklaracji wykorzystywania pomp ciepła jest w bazie aktualnie 156 903. Jest to dosyć mała liczba w porównaniu do rozwijającego się rynku pomp ciepła, o którym często piszemy na łamach portalu. Pompy ciepła są na przedostatnim miejscu pod względem liczby złożonych deklaracji, a mniej jest tylko zgłoszonych kotłów olejowych. Liczba zgłoszonych pomp ciepła nie idzie też w parze z danymi rynkowymi dotyczącymi tych urządzeń.
Rynek pomp ciepła
W 2021 roku Polska wykazała najszybsze tempo wzrostu pomp ciepła w Europie. Według danych PORT PC, ogólny wzrost rynku rok do roku wyniósł aż 66%, a w ciągu roku sprzedano prawie 80 tys. pomp ciepła typu powietrze-woda i 5,6 tys. pomp ciepła typu solanka-woda. Łącznie, z pompami ciepła do c.w.u. w 2021 roku sprzedano około 93 tys. urządzeń. 2020 rok również wykazał dobry wynik! Sprzedano ponad 42 tys. powietrznych pomp ciepła, 5,2 tys. gruntowych pomp ciepła i 8,65 tys. pomp ciepła do c.w.u. W 2019 roku sprzedano 20 tys. powietrznych pomp ciepła i 6,2 tys. gruntowych pomp ciepła. Łączna liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. tylko w ciągu tych trzech lat wynosi już 158 920 urządzeń. Łącznie z pompami ciepła do c.w.u. w trzy lata sprzedano 185 500 urządzeń.
Według prognoz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, rok 2022 z dużym prawdopodobieństwem również okaże się rekordowym. Organizacja szacuje, że liczba nowych pomp ciepła do ogrzewania budynków zamontowanych w 2022 roku będzie wyższa o co najmniej 50 proc. względem roku poprzedniego. Minęła już połowa 2022 roku, a tak jak wcześniej wspomniano w przypadku nowych źródeł ciepła, czyli uruchomionych po 1 lipca 2021 r. deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. To oznacza, że wszystkie pompy ciepła, które zostały zainstalowane w budynkach w 2022 roku i te, który zostały zainstalowane od połowy 2021 roku powinny znajdować się już w bazie.
W sumie złożono już ponad 5 mln deklaracji. Gdy uruchomiono bazę, szacowano, że tych deklaracji będzie 5-6 mln. Czy to oznacza, że baza może być już w większości wypełniona?
Samych budynków jednorodzinnych w Polsce jest ok. 5,5 mln. W związku z tym, te łączne 5 mln wpisów, które znajduje się w bazie, to jeszcze nie jest 100% liczby budynków jednorodzinnych. Według mojej oceny, w bazie brakuje jeszcze około 700 tys. budynków jednorodzinnych, szczególnie z obszarów dużych miast i ich okolic. - komentuje Paweł Lachman, prezes PORT PC

Tak jak wcześniej wspomniano, na razie w CEEB jest około 157 tys. pomp ciepła, a łączna liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. tylko w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 158 920 urządzeń. Co oznacza więc stosunkowo niska liczba pomp ciepła w bazie?
Trzeba pamiętać, że część spośród sprzedanych urządzeń jeszcze jest w trakcie montażu, np. ze względu na to, że nowe budynki, w których mają one pracować, jeszcze są w budowie. Urządzenia znajdujące się w takich budynkach trafią do CEEB dopiero po oddaniu budynków do eksploatacji. Warto zaznaczyć, że okres budowy domu trwa zwykle około 2-3 lat. - komentuje Paweł Lachman.
Okazuje się więc, że rekordowe wyniki sprzedaży pomp ciepła w ostatnich trzech latach, wcale nie muszą mieć jeszcze odzwierciedlenia w CEEB. A czy jest szansa, że w związku z tym, że dane są zbierane do bazy EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW, użytkownicy pomp ciepła - urządzeń nieemisyjnych, po prostu nie widzą potrzeby ich zgłaszania?
Taki problem według mojej wiedzy występuje w dużych miastach i w miejscowościach w pobliżu, ale powody mogą być również różne. Są jakieś powody socjologiczne, które trudno mi wskazać. - komentuje Paweł Lachman.

Deklaracje w CEEB można składać do 30 czerwca 2022 roku. Ile pomp ciepła możemy spodziewać się jeszcze w bazie?
Myślę, że w bazie pojawi się jeszcze około 50-70 tys. pomp ciepła, gdy mieszkańcy dużych miast złożą deklaracje. Aktualnie pompy ciepła w bazie stanowią niecałe 3% zgłoszonych budynków. Po całkowitym wypełnieniu bazy, ten udział powinien wzrosnąć. - komentuje Paweł Lachman.
Co się stanie, gdy deklaracja do bazy nie zostanie zgłoszona? Pisaliśmy o tym TUTAJ. A Wy - zgłosiliście już swoją pompę ciepła do CEEB?
Źródła: CEEB, PORT PC, własne
Polecane
Kto naprawdę otrzyma pełne 100% dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dochód to nie wszystko

Rewolucja pomp ciepła w Wielkiej Brytanii: sprzedaż rośnie o 63%!
