5 mln deklaracji w CEEB, tylko 150 tys. pomp ciepła – czemu tak mało?

Obrazek wyróżniający domy

Do końca czerwca 2022 r. każde źródło ciepła podlega obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Według stanu na 21.06.2022 r. do bazy wpłynęło już ponad 5 mln deklaracji. Tylko około 150 tys. z nich dotyczy pomp ciepła. Skąd tak mała liczba? Pytamy Pawła Lachmana - Prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
Obrazek wyróżniający domy

Podziel się

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstała po to, by zgromadzić dane na temat źródeł ogrzewania w polskich domach. Baza ma umożliwić skuteczne dostosowanie programów modernizacji, gdyż do tej pory administracja operowała jedynie danymi szacunkowymi dotyczącymi potencjalnych problemów ze źródłami ogrzewania w Polsce. CEEB zawiera informacje na temat budynków w obszarze źródeł ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Data zgłoszenia źródła ciepła zależy od tego kiedy zostało uruchomione. Jeżeli miało to miejsce przed 1 lipca 2021 r., wówczas złożenie deklaracji jest obowiązkowe do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowych źródeł ciepła (uruchomionych po 1 lipca 2021 r.) deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. Należy również pamiętać, że w przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany. 

5 milionów deklaracji!

Według danych z dnia 21.06.2022 r. podanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do CEEB złożono łącznie 5 016 403 deklaracji. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią źródła ciepła na paliwa stałe. Popatrzmy na liczby deklaracji:

  • Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: 878 688
  • Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy: 1 770 515
  • Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 747 475
  • Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 332 040
  • Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa: 401 928

Również źródła na paliwa gazowe stanowią duży udział w bazie. Deklaracji dotyczących kotłów, bojlerów, podgrzewaczy i kominków gazowych jest w bazie aktualnie 1 731 232.

W CEEB, według stanu na 21.06.2022 r. znajdziemy jeszcze 67 517 deklaracji dotyczących kotłów olejowych, 254 226 deklaracji dotyczących kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania. W CEEB jest też 221 895 deklaracji dotyczących miejskiej sieci ciepłowniczej / ciepła systemowego / lokalnej sieci ciepłowniczej, a dotyczących ogrzewania elektrycznego i bojlerów elektrycznych jest 761 360 deklaracji. Deklaracji wykorzystywania pomp ciepła jest w bazie aktualnie 156 903. Jest to dosyć mała liczba w porównaniu do rozwijającego się rynku pomp ciepła, o którym często piszemy na łamach portalu. Pompy ciepła są na przedostatnim miejscu pod względem liczby złożonych deklaracji, a mniej jest tylko zgłoszonych kotłów olejowych. Liczba zgłoszonych pomp ciepła nie idzie też w parze z danymi rynkowymi dotyczącymi tych urządzeń.

Rynek pomp ciepła

W 2021 roku Polska wykazała najszybsze tempo wzrostu pomp ciepła w Europie. Według danych PORT PC, ogólny wzrost rynku rok do roku wyniósł aż 66%, a w ciągu roku sprzedano prawie 80 tys. pomp ciepła typu powietrze-woda i 5,6 tys. pomp ciepła typu solanka-woda. Łącznie, z pompami ciepła do c.w.u. w 2021 roku sprzedano około 93 tys. urządzeń. 2020 rok również wykazał dobry wynik! Sprzedano ponad 42 tys. powietrznych pomp ciepła, 5,2 tys. gruntowych pomp ciepła i 8,65 tys. pomp ciepła do c.w.u. W 2019 roku sprzedano 20 tys. powietrznych pomp ciepła i 6,2 tys. gruntowych pomp ciepła. Łączna liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. tylko w ciągu tych trzech lat wynosi już 158 920 urządzeń. Łącznie z pompami ciepła do c.w.u. w trzy lata sprzedano 185 500 urządzeń.

Sprzedaż pomp ciepła w latach 2010-2021 | Źródło: PORT PC

Według prognoz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, rok 2022 z dużym prawdopodobieństwem również okaże się rekordowym. Organizacja szacuje, że liczba nowych pomp ciepła do ogrzewania budynków zamontowanych w 2022 roku będzie wyższa o co najmniej 50 proc. względem roku poprzedniego. Minęła już połowa 2022 roku, a tak jak wcześniej wspomniano w przypadku nowych źródeł ciepła, czyli uruchomionych po 1 lipca 2021 r. deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. To oznacza, że wszystkie pompy ciepła, które zostały zainstalowane w budynkach w 2022 roku i te, który zostały zainstalowane od połowy 2021 roku powinny znajdować się już w bazie. 

W sumie złożono już ponad 5 mln deklaracji. Gdy uruchomiono bazę, szacowano, że tych deklaracji będzie 5-6 mln. Czy to oznacza, że baza może być już w większości wypełniona? 

Samych budynków jednorodzinnych w Polsce jest ok. 5,5 mln. W związku z tym, te łączne 5 mln wpisów, które znajduje się w bazie, to jeszcze nie jest 100% liczby budynków jednorodzinnych. Według mojej oceny, w bazie brakuje jeszcze około 700 tys. budynków jednorodzinnych, szczególnie z obszarów dużych miast i ich okolic. - komentuje Paweł Lachman, prezes PORT PC

Paweł Lachman, prezes PORT PC

Tak jak wcześniej wspomniano, na razie w CEEB jest około 157 tys. pomp ciepła, a łączna liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. tylko w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 158 920 urządzeń. Co oznacza więc stosunkowo niska liczba pomp ciepła w bazie? 

Trzeba pamiętać, że część spośród sprzedanych urządzeń jeszcze jest w trakcie montażu, np. ze względu na to, że nowe budynki, w których mają one pracować, jeszcze są w budowie. Urządzenia znajdujące się w takich budynkach trafią do CEEB dopiero po oddaniu budynków do eksploatacji. Warto zaznaczyć, że okres budowy domu trwa zwykle około 2-3 lat. - komentuje Paweł Lachman.

Okazuje się więc, że rekordowe wyniki sprzedaży pomp ciepła w ostatnich trzech latach, wcale nie muszą mieć jeszcze odzwierciedlenia w CEEB. A czy jest szansa, że w związku z tym, że dane są zbierane do bazy EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW, użytkownicy pomp ciepła - urządzeń nieemisyjnych, po prostu nie widzą potrzeby ich zgłaszania?

Taki problem według mojej wiedzy występuje w dużych miastach i w miejscowościach w pobliżu, ale powody mogą być również różne. Są jakieś powody socjologiczne, które trudno mi wskazać. - komentuje Paweł Lachman.

Paweł Lachman, prezes PORT PC

Deklaracje w CEEB można składać do 30 czerwca 2022 roku. Ile pomp ciepła możemy spodziewać się jeszcze w bazie?

Myślę, że w bazie pojawi się jeszcze około 50-70 tys. pomp ciepła, gdy mieszkańcy dużych miast złożą deklaracje. Aktualnie pompy ciepła w bazie stanowią niecałe 3% zgłoszonych budynków. Po całkowitym wypełnieniu bazy, ten udział powinien wzrosnąć. -  komentuje Paweł Lachman.

Co się stanie, gdy deklaracja do bazy nie zostanie zgłoszona? Pisaliśmy o tym TUTAJ. A Wy - zgłosiliście już swoją pompę ciepła do CEEB?

Źródła: CEEB, PORT PC, własne

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia