Położony na pomorzu, w jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski, Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny jest przykładem wykorzystywania nowych technologii.

Po pierwsze – Instalacja fotowoltaiczna
Pracująca już instalacja fotowoltaiczna o mocy 100 kW w postaci 407 paneli, zlokalizowana na dachach budynków Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego (KPPT) pozwoli na wyprodukować średniorocznie 88,3 MWh energii elektrycznej. Wyprodukowana energia przyczyni się do znacznych oszczędności dla KPPT oraz pozwoli na uniknięcie (w skali roku ) emisji 35300 kg CO2 do atmosfery. Będzie również doskonałym przykładem i inspiracją dla mieszkańców regionu.
 
Po drugie – Kolektory słoneczne
W obiekcie KPPT zainstalowano również 12 kolektorów Vitosol 200 F połączonych w 3 wyspy po 4 kolektory. System kolektorowy podłączony jest pod 2 zbiorniki o łącznym buforze ciepłej wody 1000 l zintegrowanym z PEC.
Po trzecie – Turbina wiatrowa
W KPPT zainstalowana została turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu. Dzięki pionowej osi obrotu urządzenie będzie pracowało i uzyskiwało bardzo dobre rezultaty pracy niezależnie od kierunku wiatru. Instalacja została wykonana w taki sposób aby energia elektryczna zasilała obiekty biurowe KPPT oraz budynek pasywny.
 
Po czwarte – Gruntowe wymienniki ciepła
Żwirowy gruntowy wymiennik ciepła dzięki stałej temperaturze gruntu wspomaga system wentylacyjny i grzewczy Parku. Świeże powietrze jest dostarczane do budynku za pośrednictwem gruntowego wymiennika ciepła, który zimą je wstępnie ogrzeje, a w okresie letnim schłodzi zmniejszając obciążenie klimatyzacji.
 
kwidzyn2
 
Po piąte – Pompy ciepła
Źródłem energii w pompach ciepła zainstalowanych w KPPT jest systemem pionowych wymienników ciepła umieszczonych w gruncie. Woda z glikolem wykorzystywana jest w obiegu zamkniętym, w związku z tym nie będzie wpływać na zmianę naturalnego poziomu lustra wód gruntowych, a instalacja nie będzie oddziaływać negatywnie na wody gruntowe.
 
kwidzyn3
 
Po szóste – Ogniwa paliwowe
W KPPT znajduje się również ogniwo paliwowe zasilane gazem ziemnym (metan), które pozwala na produkcję w sposób ciągły energii elektrycznej oraz ciepłej wody na potrzeby ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Urządzenie dzięki swojej wielkości jest porównywalne z pralką.
Budynek pasywny, pełniący funkcje demonstracyjne i promujące budownictwo energooszczędne, służy również do realizacji przedsięwzięć badawczych i naukowych z zakresu efektywności energetycznej. Dzięki niemu każdy będzie mógł zobaczyć i przekonać się jakie korzyści daje wykorzystanie technologii opartych na odnawialnych źródłach energii. Pomoże też zweryfikować ilości energii wytarzanej i zużywanej przez gospodarstwo domowe.
Budowa trwała od 2011 roku do 2015. Cała inwestycja kosztowała 46 955 136,39 zł z czego 28 563 931,73 zł pochodziło z UE. Reszta inwestycji była finansowana z wkładu własnego Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Park przemysłowo technologiczny posiada przestrzeń biurową do wynajęcia jak i działki do zagospodarowania. Park jest przeznaczony dla firm które mogą wynająć biura lub kupić wyznaczone tereny inwestycyjne na terenie Parku.
Celem podstawowym projektu było stworzenie warunków do rozwoju konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez zapewnienie infrastruktury umożliwiającej zlokalizowanie i skoncentrowanie w jednym miejscu narzędzi prorozwojowych i proinnowacyjnych ( badania i rozwój, biznes i infrastruktura jednym miejscu ).
Źródło: Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny