605 MW i 500 ha – największa farma słoneczna Europy już pracuje

Ogromną farmę fotowoltaiczną w Witznitz zbudowano w niecałe dwa lata – budowę rozpoczęto na początku lata 2022 roku. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Niedaleko Lipska powstała ogromna farma słoneczna 
  • Inwestycja została zrealizowana na terenach poprzemysłowych
  • Rewitalizacja objęła również budowę terenów rekreacyjnych

Od końca marca największa farma słoneczna w Europie jest już podpięta do sieci, ale do lata tego roku ma zostać rozbudowana o dodatkowe 45 MW. Ogromna elektrownia fotowoltaiczna zajęłą powierzchnię 500 ha – nie wymaga jednak poświęcenia łąk ani pól – powstała na terenie dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Ma produkować wystarczająco dużo energii, żeby zasilić ponad 190 tysięcy domów i ograniczyć emisje dwutlenku węgla o ponad 200 tysięcy ton.

Największa elektrownia słoneczna

Źródło: Hansainvest Real Assets, za pv-magazine

Inwestorem jest niemiecka firma Hansainvest Real Assets, a deweloperem Move On Energy. Do budowy tej olbrzymiej elektrowni wykorzystano około 1,1 miliona paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na terenie dawnej kopalni węgla „Witznitz II“. Inwestycja jest więc przykładem wykorzystania miejsca, które mocno ingerowało w środowisko naturalne, w sposób, który przybliża Niemcy do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Farmę otacza żywopłot, a w ramach inwestycji zadbano także o szerszą rewitalizację terenu poprzemysłowego.

Projekt obejmował również budowę tras rowerowych i konnych – powstało ich około 13 kilometrów, a towarzyszy im również infrastruktura służąca do wypoczynku. To jednak nie koniec pomysłów inwestorów. Planują oni przetestować, czy możliwe jest wykorzystanie terenu elektrowni również do prowadzenia upraw. Pod panelami miałyby być hodowane rośliny. Najpierw, żeby zweryfikować, czy pomysł ma szansę się udać, pod taką działalność przeznaczono obszar od 5 do 10 ha. Ogrodzenie farmy jest również otoczone żywopłotem. Dodatkowo, według Hansainvest, istnieje jeszcze 150 hektarów terenów kompensacyjnych. 

Farma słoneczna funkcjonuje na terenia Saksonii, w niedalekiej odległości od Lipska – na południe od miasta. Odbiorcą energii ma być Shell Energy Europe. Firma podpisała w zeszłym roku umowę z Hansainvest w celu odebrania mocy około 600 MW. 

Do tej pory największa instalacja fotowoltaiczna w Europie miała moc 3000 MW. Została uruchomiona w południowej Francji w 2015 roku. Niemiecki projekt przebija więc dwukrotnie dotychczasowego lidera. 

Energia słoneczna w Niemczech

W 2023 roku fotowoltaika pokryła w Niemczech 12% całkowitego zapotrzebowania na energię – panele fotowoltaiczne wyprodukowały 61,1 TWh. Według danych Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems, łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła pod koniec zeszłego roku 81 GW. Złożyło się nanią około 3,7 miliona instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Dla porównania – łączna moc fotowoltaiki w Polsce to obecnie trochę ponad 17 GW, a w 2023 roku PV oddało do sieci  11, 4 TWh. Fotowoltaika odpowiadała za 6,8% produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. 

Źródło: pv-magazine, Fraunhofer ISE, ARE

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia