625 km kabli, 1700 ton stali – Rzezawa 60 już po oficjalnym uruchomieniu!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

rzezawa 60

Podziel się

W środę 6-go września w małopolskiej Rzezawie uroczyście otwarto jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce - Rzezawa 60. Inwestycję w systemie EPC na zlecenie inwestora Sunly zrealizowała ALSEVA. Jak do tej pory jest to największy projekt spółki w Polsce, która w jego wykonanie zainwestowała 33 mln euro. Szczegóły tej innowacyjnej instalacji przybliżamy poniżej.

Kompleksowy projekt

Do skomponowania całości instalacji użyto aż 203 inwertery w układzie rozproszonym (umożliwia kompensację mocy biernej) oraz 8 stacji transformatorowych o dużej mocy. Podłączono do nich 30 falowników stringowych o mocy 250 kVA każdy.

Widok na Rzezawę 60. Źródło: Informacja prasowa Alsevy

Inwestycja powstała na 50-hektarowym terenie. Wielkoskalowy projekt wymagał użycia aż 625,5 km kabla oraz 1700 ton stali.

Zadbano również o wytrzymałość stołów. Ich konstrukcje pokryto powłoką Magnelis, gwarantującą ponadprzeciętną wytrzymałość. Sam projekt w wymiarze logistyki, nachylenia paneli i odległości między rzędami dobrano na podstawie algorytmu matematycznego. Model za najbardziej optymalne parametry uznał nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m. Taki też dobór parametrów zastosowano. Pozwoliło to na największą optymalizację generacji z elektrowni słonecznej. W przyszłości instalacja ma zostać rozbudowana o magazyn energii. 

„Rzezawa 60” nie tylko spełnia wymogi kodeksu NC RfG - ustanawiającego wymagania względem jakości energii elektrycznej wprowadzanej do sieci. We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii.

czytamy w komunikacie prasowym spółki

Inwestor szacuje roczną produkcję z Rzezawy 60 na poziomie 65 GWh. Pozwoli to zasilić ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych. Warto również wspomnieć, że farma została wyposażona w takie rozwiązania jak układ sterowania farmą, zgodny z wymaganiami dyrektywy NC RfG. Oznacza to, że Operator Systemu Dystrybucyjnego może odgórnie i elastycznie sterować zmianami produkcji mocy. Jest to możliwe poprzez zadawanie sygnałów sterujących dla tej instalacji, Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych układów telemechaniki. 

Taki mechanizm jest szczególnie istotny w obliczu wyzwań rzucanych przez stabilność systemu elektroenergetycznego. Inwestorzy uważają, że ze względu na częste zmiany w parametrach jakości energii elektrycznej i występujące remonty sieci, zdalna kontrola pracy farmy fotowoltaicznej jest dziś koniecznością. 

Potrzebna inwestycja 

Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna była bardzo potrzebna w południowej części kraju. Zwykle publikując artykuły o dużych instalacjach fotowoltaicznych rozpisujemy się o miejscowościach z północy. Uruchomienie 60 MW ze słońca wzbogaci miks energetyczny południowej części kraju. Miejmy nadzieję, że tym samym inni inwestorzy chętniej zdecydują się na inwestycję w wielkoskalowe OZE w regionie małopolski. 

Źródło: Informacja prasowa Alsevy

Zobacz również