7 tysięcy nowych mikroinstalacji OZE od Energi!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mimo wstrzymania przyłączeń mikroistalacji przez Energę w związku z zagrożeniem epidemicznym, liczba przyłączeń jest i tak wyższa niż w I kwartale ubiegłego roku. Przez pierwsze 3 miesiące 2020 roku, Energa przyłączyła do sieci prawie 7 tysięcy nowych mikroinstalacji, z czego większość stanowi fotowoltaika. Pozostałe nowo przyłączone mikroinstalacje to elektrownie wiatrowe, wodne oraz na biogaz. Ogólna moc zainstalowana mikroinstalacji przyłączonych do sieci przez Energę wynosi obecnie 245 MW, z czego w pierwszym kwartale 2020 przybyło ponad 46 MW.

Wstrzymanie przyłączeń mikroinstalacji

W połowie marca, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Energa oficjalnie poinformowała swoich klientów o zawieszeniu przyłączania mikroinstalacji do sieci.

Przez miesiąc - do połowy kwietnia, w trosce o swoich pracowników i klientów, Energa nie przyłączała mikroinstalacji. Obecnie, przyłączenia mikroinstalacji oraz montaż liczników dwukierunkowych odbywa się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, a elektromonterzy wyposażeni są w rękawiczki i maski ochronne.

Instalacje przyłączone w I kwartale 2020 - większe niż mikro

W I kwartale 2020 roku Energa przyłączyła do sieci 37 nowych źródeł większych niż mikroinstalacje. Ich łączna moc zainstalowana wyniosła blisko 70 MW. Dla porównania, w I kwartale 2019 roku przyłączono 13 nowych instalacji o mocy prawie 11 MW.

Udział OZE

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii i posiada największy udział OZE spośród głównych polskich operatorów.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

https://globenergia.pl/energa-wznowila-obsluge-mikroinstalacji-w-lokalach-klientow/

Zobacz również