Urząd Regulacji Energetyki poinformował na początku lutego przyrost nowych mocy i o mocach zainstalowanych w OZE na koniec 2015r. 

 
Szacuje się, że w moc zainstalowana w fotowoltaice wynosi około 71MW. Oznacza to wzrost o 240% w stosunku do roku 2014. Przypomnijmy, tylko w instalacjach on grid (przyłączonych do sieci) w 2013 roku było w Polsce 1,9MW instalacji a pod koniec 2014 roku około 21,5MW. Oznacza to, że tylko w 2015 roku przyłączono do sieci instalacje o mocy około 49,5MW. W samych mikroinstalacjach przyłączono przez pierwsze trzy kwartały 2015 roku 22MW – czyli do końca roku można podejrzewać, że mikroinstalacje stanowiły około połowę mocy przyłączonych w fotowoltaice tylko w 2015 roku. 
 
Skąd takie zainteresowanie fotowoltaiką? 
Firmy stawiają na niezależność i dostrzegają profity z wykorzystania własnej energii elektrycznej. 
Przykłady wylicza wyborcza.biz:
– Tymbark – instalacja fotowoltaiczna zaspokaja jedną czwartą potrzeb energetycznych zakładu Tymbark
– Hala sportowa Arena Gryfice – roczne oszczędności na rachunkach za prąd sięgają nawet 20 tysięcy złotych
Za tymi przykładami idą szpitale, czy gminy na nieczynnych wysypiskach śmieci.
Na duże farmy fotowoltaiczne stawiają też spółki energetyczne. Przykładem jest Energa, której elektrownia o mocy 4 MW pokrywa zapotrzebowanie na energię ok. 1 600 gospodarstw domowych. 
 
Inwestorzy prywatni przygotowują swoje inwestycje do przyłączenia w tym roku – celem jest skorzystanie z systemu taryf gwarantowanych. Jak wynika jednak z ostatnich wypowiedzi Ministra Energii – może się okazać, że nie będzie on wyglądał tak jak pierwotnie zakładała ustawa o odnawialnych źródłach energii – CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ.
 
To na co obecnie stawiają inwestorzy to net metering, który również nie okazał się bezproblemowym i bezpiecznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców – teraz przez nowelizację mają oni problem z rozliczaniem się netto przez zapętlenie przepisów wynikające właśnie z nowelizacji ustawy o OZE.  – CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ
Optymizmem napawa system zielonych certyfikatów, który przez wyeliminowanie ich nadpodaży sprawi, że ich ceny będą dla inwestorów bardziej atrakcyjne. 
 
Źródło: wyborcza.biz, URE, GLOBEnergia.pl

Zainteresowanie inwestorów takimi inwestycjami powinno wynikać nie tylko z atrakcyjnych cen i korzyści finansowych, ale też powinno im zależeć na prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych inwestycjach – do tego potrzebna jest armia wyszkolonych, doświadczonych i rzetelnych instalatorów. Jak wybrać tego najlepszego? A może… jak nim zostać? 
Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 30-31 marca 2016  w Kielcach to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach tego dwudniowego wydarzenia odbędzie się 30 marca IX OGÓLNOPOLSKIE FORUM POMP CIEPŁA,  31 marca VII FORUM FOTOWOLTAICZNE SOLAR+. Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNGO, grupy stoisk redakcji GLOBENERGIA i czekać na pytania od zainteresowanych. 


31 marca 2016, VII Forum SOLAR+  „Instalacje i inwestycje 2016”,

Kielce, strefa Pasażu Energetycznego GLOBEnergia

Więcej: http://www.globenergia.pl/forumsolar

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!