Pandemia nie jest przeszkodą

Energia konieczna do ogrzewania domów jednorodzinnych w Wielkiej Brytanii znacząco wpływa na jakość powietrza w tym kraju. Niestety epidemia COVID-19 spowodowała opóźnienia i odłożenie w czasie dekarbonizacji. Z drugiej jednak strony, koordynatorzy widzą powody do optymizmu i utrzymują, że nie mogło być lepszego czasu na wdrożenie takiego projektu, bo Wielka Brytania potrzebuje ekologicznego ożywienia gospodarczego.

Spowolnienie gospodarcze związane z epidemią w pewnym stopniu przyczyniło się do obniżenia emisji zanieczyszczeń w Wielkiej Brytanii, która przez ponad dwa miesiące nie wykorzystywała węgla do produkcji energii elektrycznej. Jednakże, produkcja energii elektrycznej to nie wszystko. Ciepłownictwo jest obok transportu w Wielkiej Brytanii głównym źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W skład ciepłownictwa wchodzi:

  • Ogrzewanie pomieszczeń (wraz z chłodzeniem) – 17%
  • Podgrzewanie ciepłej wody – 4%
  • Gotowanie – 2%
  • Procesy przemysłowe – 14%

Duże kwoty w inwestycje

Clare Penny-Evans, członek zarządu rady miasta Newcastle zajmującej się zmianami klimatu twierdzi, że ten projekt to dobra okazja dla Newcastle jako miasta wybranego przez Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, do zaprezentowania możliwości pomp ciepła. Penny-Evans wierzy, że do programu zgłosi się wiele gospodarstw domowych. Według aktualnego stanu zgłosiło się ich już ponad 250 gospodarstw.

Projekt ruszy najpóźniej w marcu 2022 roku. Optymistyczne scenariusze zakładają, że inwestycja pozwoli docelowo na instalację 750 pomp ciepła w całej Wielkiej Brytanii. Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej przeznaczy na ten cel 14,6 miliona funtów. Z kolei ciepłownie otrzymały 4,62 miliona funtów na realizację projektu instalacji pomp ciepła w gospodarstwach domowych w południowo-wschodniej Szkocji.

Za pierwszy etap projektu będzie odpowiedzialny E.On – spółka energetyczna z siedzibą w Düsseldorfie. To międzynarodowy, w pełni prywatny dostawca energii, który obejmuje swoją działalnością Europę, Rosję oraz Stany Zjednoczone. Według ostatnich informacji, spółka poszerza swoje zasięgi o północną Anglię, a konkretnie o Newcastle gdzie wraz z miejscowym zarządem samorządu lokalnego zamierza postawić na rozwój pomp ciepła.

Jak wynika z najnowszych informacji na temat tego projektu – E.On podejmuje wyzwanie instalacji 250 pomp ciepła w rejonie Newcastle-upon-Tyne w domach jednorodzinnych. To pierwszy etap projektu w domach, które zostały już zgłoszone do programu.

Celem projektu jest wyparcie paliw kopalnych inwestycji na rzecz pomp ciepła, które są źródłem czystym, efektywnym i przyszłościowym. Projekt będzie przeprowadzony we współpracy z samorządem lokalnym oraz Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Źródło: current-news.co.uk, guardian

 

Redakcja GLOBEnergia