Hawaiian Electric Industries, posiadająca większość na rynku hawajskim, poinformowała że na Hawajach jest zainstalowanych około 77 tysięcy systemów fotowoltaicznych – to 17% klientów Hawaiian Electric Industries. 

 
26 tysięcy systemów fotowoltaicznych zostało zainstalowanych i podłączonych do sieci w 2015 roku. Rok 2015 był dla tego sektora energetyki rekordowy. Dotychczasowy rekord to 18 tysięcy systemów rocznie. 
 
Jak zostało podane podczas spotkania branżowego na Hawajach – tylko w Oahu –  trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu i jedna z najbardziej zaludnionych wysp stanu Hawaje,  32% domów jednorodzinnych ma zainstalowane na dachach systemy fotowoltaiczne. 
Taka sytuacja oczywiście ciągle się zmienia na korzyść liczby instalacji, a władze pracują nad tym, by konsumenci energii czerpali jak najwięcej korzyści z wykorzystania technologii fotowoltaicznej. 
 
Podczas ostatniego spotkania branżowego pracowano nad planem rozwoju instalacji dachowych w kolejnych latach. Postawiono głównie na system rozliczania netto (net-metering) który pozwala klientom korzystać z sieci elektroenergetycznej i całej infrastruktury aby wykorzystać jak najwięcej wyprodukowanej energii. Jak analizują specjaliści znający tamtejszy klimat i warunki produkcji energii, taki system rozliczania i rozwój instalacji fotowoltaicznych pozwoli też ograniczyć koszty pozyskania energii dla innych mieszkańców – np. sąsiadów.  Szacuje się, że energii odprowadzanej do sieci będzie dużo więcej niż wynika z zapotrzebowania na nią przeciętnego producenta, więc ta energia będzie wykorzystywana przez sąsiadów co pozwoli ograniczyć produkcję energii z konwencjonalnych elektrowni. Nie będzie potrzeby też transportowania energii na duże odległości – np. z elektrowni do odbiorców. 
 
Źródło: Pacific Business News