80 lat Danfoss

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mads Clausen Danfoss

Od pojedynczego przedsiębiorstwa do światowego lidera 1 września minie 80 lat od momentu, gdy Mads Clausen założył Danfoss w wiejskim domu swoich rodziców w Nordborg w Danii. Od tego czasu firma rozwinęła się z pojedynczego przedsiębiorstwa w jedno z największych światowych dostawców energooszczędnych i innowacyjnych rozwiązań.

Od samego początku Danfoss rozwijał się w perspektywie międzynarodowej. Firma rozpoczęła eksport do innych krajów europejskich już w roku 1939, a w roku 1949 Danfoss utworzył pierwszą zagraniczną spółkę handlową w Argentynie. W latach pięćdziesiątych Danfoss ugruntował swoją pozycję w USA i Niemczech. Kiedy globalizacja zaczęła nabierać tempa w latach dziewięćdziesiątych, Danfoss był już do tego przygotowany. Posiadał zakłady produkcyjne i spółki handlowe zarówno w Rosji, Chinach, jak i w Polsce. Obecnie w tych pięciu krajach organizacje Danfoss są największe.
Niels B. Christiansen, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Danfoss wyjaśnia: - Rynek globalny stanowił kamień węgielny dla Danfoss, zanim ktokolwiek wspomniał po raz pierwszy o globalizacji, i to umożliwiło nam zbudowanie pozycji międzynarodowej, z której możemy być dumni. Byliśmy jedną z pierwszych firm, które znalazły się na rozległych rynkach wschodzących i nasze wysiłki koncentrowały się świadomie na nawiązywaniu dobrych relacji z naszymi klientami i partnerami biznesowymi. W przyszłości będziemy się nadal koncentrować na naszych głównych rynkach i krajach BRIC, tj. Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach, wkładając zarazem więcej wysiłków w nowe rozwojowe rynki, takie jak Turcja i Indonezja, na których zdobyliśmy już pewne doświadczenia.
    
Już od pierwszych wynalazków Madsa Clausena Danfoss dążył do rozwoju produktów, dopasowanych do potrzeb klientów. Wszystko zaczęło się od zaworu rozprężnego do regulacji instalacji chłodniczych, po czym wypuszczono jeden z pierwszych na świecie termostatów grzejnikowych do regulacji ogrzewania i pierwsze na świecie produkowane seryjnie przetwornice częstotliwości do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych. Obecnie Danfoss ma prawie 50 różnych linii produktowych i inwestuje ok. 4% wartości sprzedaży netto w nowe i innowacyjne produkty, które umożliwiają zaoszczędzenie  dużych ilości energii i CO2.
 
W Polsce Danfoss rozpoczął swoją działalność w 1991 roku otwierając pierwszy zakład  w Warszawie przy ulicy Obozowej. Dziś firma posiada w Polsce 4 zakłady produkcyjne (Grodzisk Mazowiecki, Tuchom, Wrocław, Bielany Wrocławskie) zatrudniające w sumie ok. 1400 osób.


Mads Clausen 1962                Fot. Madus Clausen - założyciel Danfoss w pierwszej siedzibie firmy - na poddaszu rodzinnego domu, ok 1960 roku.

Kilka faktów na temat Danfoss na przestrzeni 80 lat istnienia firmy:

1933:    Mads Clausen zakłada firmę pod nazwą „Dansk Koleautomatik- og Apparat-Fabrik” i produkuje pierwsze zawory rozprężne do instalacji chłodniczych.
1939:    Podpisana zostaje pierwsza umowa dystrybucyjna z holenderską firmą Itho.
1943:    Wynalezienie termostatu grzejnikowego umożliwia regulację temperatury w pomieszczeniu bez zbędnego marnotrawstwa.
1946:    Firma zmienia nazwę na Danfoss, która stanowi połączenie wyrazu „Dan” nawiązującego do duńskich korzeni firmy z wyrazem „foss” oznaczającym strumień płynu, który przepływa przez zawory i jest regulowany.
1949:    Utworzona zostaje pierwsza spółka handlowa w Buenos Aires w Argentynie, w której Danfoss ma 100% udziałów.
1958:    Danfoss zakłada spółki handlowe w USA i Niemczech.
1968:     Wynaleziona zostaje przetwornica częstotliwości VLT®. Danfoss staje się pierwszą firmą, która wytwarza tę technologię na skalę masową. Kilka lat później przetwornica częstotliwości jest wykorzystywana do regulowania prędkości obrotowej przenośnika taśmowego AUDI.
1991:    Danfoss uruchamia zakład produkcyjny w Polsce.
1996:    Danfoss uruchamia zakład produkcyjny w Chinach. Jorgen M. Clausen, syn założyciela firmy, zostaje mianowany Prezesem Grupy.
2008:    Niels B. Christiansen zastępuje Jorgena M. Clausena na stanowisku Prezesa Grupy. W tym samym roku rozpoczyna się kryzys gospodarczy.
2010:    W odpowiedzi na kryzys gospodarczy i wyzwania stojące przed firmą wdrożona zostaje strategia Core & Clear i od tego momentu Danfoss ponownie osiąga wysoki poziom sprzedaży i zysków.
2013:    Danfoss nabywa pozostałe udziały w Sauer-Danfoss, których firma wcześniej nie posiadała, i następuje połączenie tych dwóch organizacji.

Danfoss1968               Fot. Produkty Danfoss z 1968 roku.

Źródło: Danfoss