Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła opracowała Raport rynkowy 2020, w którym został omówiony między innymi potencjał rozwoju produkcji pomp ciepła w Polsce.

Gruntowe pompy ciepła

Jak podaje PORT PC, bardzo istotnym elementem kosztów całkowitych w przypadku inwestycji w gruntowe pompy ciepła jest dolne źródło. Jego koszt stanowi około 50% wartości inwestycji.

Co istotne, produkcja materiałów na dolne źródła odbywa się prawie w 80% w Polsce, a odwierty pod pionowe wymienniki ciepła są wykonywane w 98% przez polskie firmy wykonawcze.

PORT PC zauważa również szansę rozwoju dla krajowych producentów gruntowych pomp ciepła o mocy grzewczej powyżej 50 kW. Obecnie około 20% takich urządzeń sprzedawanych w Polsce jest produkowanych w naszym kraju. Według organizacji, przy wprowadzeniu powszechnych programów wsparcia udział ten mógłby wzrosnąć nawet do ponad 40%.

Eksport

Wielu rodzimych producentów osprzętu do pomp ciepła np. central wewnętrznych do pomp ciepła typu powietrze/woda (split i monoblok) czy zasobników c.w.u. i wody grzewczej eksportuje produkty do wielu krajów europejskich, a nawet poza Europę. Według PORT PC, w eksporcie polskiego osprzętu istotną rolę mogą odegrać producenci sterowników do pomp ciepła, którzy już teraz eksportują regulatory sterujące pompami ciepła.

Polscy producenci kotłów przechodzą na pompy ciepła!

PORT PC zauważa, że polska branża urządzeń grzewczych coraz bardziej nakierowuje się na technologie niskoemisyjne. Polscy producenci kotłów na paliwa stałe, reprezentujący ponad 60% rynku tych urządzeń, przekierowują główny profil swojej działalności między innymi na pompy ciepła i systemy wentylacyjne. Już dzisiaj konstruowane są prototypy lub rozpoczynana jest produkcja w głównej mierze urządzeń bazujących na powietrzu jako dolnym źródle.

Potencjał do rozwoju dla polskich producentów urządzeń grzewczych stanowi między innymi program NCBiR – Szybka Ścieżka Niskoemisyjnych Urządzeń Grzewczych.

Popularny czynnik chłodniczy

Według PORTU PC, czynnikiem chłodniczym, który cieszy się dużą popularnością wśród polskich producentów jest R290, czyli propan. Jest to naturalny czynnik chłodniczy, który umożliwia pracę pomp ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych. Przykładowo w przypadku powietrznych pomp, ta wartość może osiągać nawet do -25 st C. Co więcej, nawet przy temperaturach na zewnątrz rzędu -15 st C, pozwala na uzyskanie temperatury wody grzewczej na zasilaniu rzędu 70 st C. Warto również podkreślić, że przy tych samych parametrach pracy urządzenia mogą mieć efektywność nawet do 20% wyższą, niż w przypadku stosowania innych czynników.

Problem z wykorzystaniem propanu jako czynnika wynika z faktu, że jest czynnikiem palnym i obecnie w budynkach można stosować maksymalnie 150 g w układach szczelnych, hermetycznych. Trwają jednak prace nad jego wykorzystaniem, gdyż jest przyjazny środowisku, nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej (ODP = 0), nie tworzy efektu cieplarnianego (GWP = 3) i ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne. Jak podaje PORT PC, polskie firmy widzą dużą szansę na skuteczną konkurencję z firmami zagranicznymi na polskim rynku, w grupie produktowej wykorzystującej propan jako czynnik chłodniczy.

Pompy ciepła produkowane w Polsce

Wśród producentów pomp ciepła, którzy produkują swoje urządzenia w Polsce znajdują się takie firmy jak: Apic, Fonko, Frapol, Galmet, Hewalex, Hibernatus, Inverter, Kołton, Kospel, Lazar, Nibe-Biawar, SAS, Silesia Term, Termet, Vatra, Viessmann. Oprócz tego, na początku 2020 roku Toshiba Carrier Corporation ogłosiła utworzenie nowej spółki produkcyjnej w Gnieźnie, która zajmie się produkcją urządzeń wentylacyjnych i pomp ciepła.

Źródło: Raport rynkowy PORT PC: 2020

Redakcja GLOBEnergia