Odnotowano znaczne wzrosty sprzedaży w większości grup produktowych w branży instalacyjno-grzewczej. Jak wyglądał rynek sprzedaży pomp ciepła w 2019 roku?

Rynek pomp ciepła

W I kwartale 2019 roku widać było w dalszy wzrost zainteresowania nowoczesnymi zaawansowanymi kotłami wiszącymi zasilanymi energią elektryczną takimi jak pompy ciepła i nowoczesne kotły grzewcze przepływowe. Dotyczy to także elektrycznych podgrzewaczy do ciepłej wody użytkowej, zarówno przepływowych, jak i pojemnościowych. W I kwartale 2019 roku pompy ciepła odnotowały znaczące wzrosty sprzedaży, które ogólnie można szacować na 80%!

Sprzedaż pomp ciepła w 2019 roku mocno do przodu!

Tradycyjnie największe wzrosty odnotowano w pompach powietrznych, gdzie sprzedaż podskoczyła w skali kwartalnej w niektórych pozycjach nawet 2,5-krotnie. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej, gdzie wzrosty były na poziomie prawie 30%. Pompy gruntowe w I kwartale 2019 roku odnotowały kilkunastoprocentowy wzrost, co jest odwróceniem negatywnego trendu z poprzednich okresów.

Kotły elektryczne o 10% w górę

W przypadku kotłów elektrycznych zauważalny jest dalszy wzrost sprzedaży, najprawdopodobniej z uwagi na łatwość montażu i atrakcyjne koszty instalacji. Słabą stroną są w tym sektorze koszty energii elektrycznej – kwestia ta zmienia się diametralnie w przypadku wykorzystania producenckich źródeł energii elektrycznej. Ogólnie można przyjąć dalszy, ok. 10-procentowy wzrost tych urządzeń rok do roku.

Ogólnie w wypadku elektrycznych urządzeń grzewczych można po I kwartale 2019 roku wyznaczyć następujące trendy :

  • podgrzewacze elektryczne przepływowe – stabilizacja poziomu sprzedaży
  • podgrzewacze elektryczne pojemnościowe – stabilizacja poziomu sprzedaży
  • zasobniki cwu – kontynuacja trendu wzrostowego
  • elektryczne kotły co – kontynuacja trendu wzrostowego

Daje się także zauważyć silna presja sprzedaży klimatyzacji jako antidotum na wszelkie potrzeby bytowe w budynkach.

Mamy jeszcze dużo do zrobienia!

Według zebranych z rynku opinii, osiągnięty wynik na rynku instalacyjno-grzewczym mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie dające się we znaki problemy z zatrudnieniem – głównie z powodu braku fachowców w wykonawstwie. W I kwartale 2019 roku, w dalszym ciągu umacniał się rynek wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe. Burza medialna na temat konieczności ograniczania niskiej emisji dała także widoczny wzrost świadomości społeczeństwa co do zagrożeń z tego tytułu. Fakt ten oczywiście cieszy, chociaż w dalszym ciągu jest jeszcze dużo do zrobienia w obszarze poprawy jakości powietrza.

Źródło: SPIUG

Redakcja GLOBEnergia