W poniedziałek, 19 września, publiczny podmiot, będący własnością państwa – Abu Dhabi Water & Electricity Authority (ADWEA) – otworzył 6 przetargów na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy minimalnej 350 MW. ADEWA otrzymał rekordowo niską ofertę budowy planowanej w rejonie Zatoki Perskiej elektrowni fotowoltaicznej w wysokości 0,0242 $ (co w przeliczeniu wynosi ok. 0,0217 €). Oferentem jest konsorcjum z producentem modułów JinkoSolar, należy zaznaczyć jednak, że oferty wciąż podlegają ocenie, a ostateczne rozwiązanie przetargu i podpisanie umowy z firmą, która go wygra, przewidywane są na pierwszy kwartał 2017 r.

Według Bliskowschodniego Stowarzyszenia Branży Słonecznej (the Middle East Solar Energy Industry Association) obok JinkoSolar Holding Co. z Chin, drugą najtańszą ofertą była oferta japońskiej firmy Marubeni Corp. Jest to niesamowicie niska cena za energię z fotowoltaiki, biorąc pod uwagę wyższe nasłonecznienie w tym rejonie, które pozwala na produkcję ok. 2 razy większej ilości energii niż w Polsce.

Oferta stanowi kolejny rekord cen za technologie fotowoltaiczne, które na przestrzeni ostatnich 5 lat spadły prawie o 70%, jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance. Konkurencja wśród chińskich producentów paneli fotowoltaicznych, w tym Jinko, wpłynęła na obniżenie końcowych kosztów paneli. Jednocześnie technologia ta zyskała większe zainteresowanie inwestorów, co spowodowało zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego.

Zaproponowane ceny pobiły rekordy ostatnich miesięcy, które wyniosły 0,0299 $ w Dubaju w maju 2016 r. i 0,0291 $ w Chile w ostatnim miesiącu.

„Warto zauważyć, że najświeższe oferty nie zostały jeszcze ocenione i że nawet władze chcą zrozumieć, jakie jest prawdopodobieństwo ich wykonalności” – zauważa Pietro Radoia, analityk branżowy Bloomberg New Energy Finance z Londynu. „Deweloperzy projektów mogą również zakładać, że ceny sprzętu w następnych latach będą maleć w takim tempie jak w ciągu ostatnich 5 lat. Niskie kary wynikające z przetargu pozwalają im podejmować takie ryzyko” – dodaje.
ADWEA rozpoczęcie działalności elektrowni planuje na pierwszy kwartał 2019 r. Zakład ma być zlokalizowany w odległości ok. 120 km na wschód od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi, jak podaje państwowa agencja informacyjna, której nie udało się zidentyfikować oferentów.

Do 2030 r. Dubai Electricity & Water Authority, również jednostka rządowa ZEA, planuje wybudować elektrowni fotowoltaiczne o łącznej mocy 5 GW, inwestując w to ok 13,6 mld $ (12,2 mld €).

Abu Dhabi dąży do dywersyfikacji dostaw energii – w tej chwili elektrownie w większości zasilane są gazem ziemnym. Emirat jest posiadaczem ok. 6% światowych rezerw ropy naftowej. Sąsiedni Dubaj, drugi co do wielkości emirat, inwestuje w energetykę słoneczną w miarę wzrostu zapotrzebowania na moc.

Źródło: Bloomberg
Opracowanie: redakcja GLOBEnergia