9 GW mocy w rok

W ciągu zaledwie 12 miesięcy na dachach wietnamskich domów zainstalowano 9205 MW. Oznacza to, że moc zainstalowana wzrosła o 2435 proc., z poziomu 378 MW w 2019 r. do 9,583 GW. Liczba instalacji zbliża się do 102 tys. Znaczny przyrost instalacji odnotowano w trzecim i czwartym kwartale, by w grudniu zobaczyć gwałtowny wzrost liczby małych elektrowni fotowoltaicznych. W ostatnim miesiącu podłączono 6708 MW. Dane potwierdza państwowa spółka Vietnam Electricity (EVN).

Moc zainstalowana PV na dachach w Wietnamie fot. PV Tech

Moc zainstalowana PV na dachach w Wietnamie fot. PV Tech


Wykres PV Tech/
Edgar A. Gunther

Kluczem do sukcesu system taryf gwarantowanych

Czym był spowodowany przyrost? Z końcem 2020 r. zakończono system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w postaci FIT2 czyli feed-in-tariff – państwo oferuje długoterminowe kontrakty dla producentów energii odnawialnej. Z końcem 2020 r. zamknięto wsparcie FIT2, uwzględniające cenę jednostkową zakupu na poziomie 0,0838 dol/kWh przez okres 20 lat. Wsparcie obowiązywało od wiosny 2020 r. Wcześniej funkcjonowała analogiczna pomoc dla wytwórców energii słonecznej, ale stawka FIT2 wynosiła 0,0935 dol/kWh.

Według informacji Wietnamskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu (MOIT) podanych 31 grudnia 2020 r., łączna moc bazy fotowoltaicznej w kraju na koniec roku osiągnęła 16,449 GW, co oznacza, że ​​w dużych farmach wiatrowych (także tych pływających) dodatkowo zainstalowano 1,549 GW. Stawki FIT2 dla projektów słonecznych montowanych na ziemi  oraz pływających wynosiły odpowiednio 0,0709 dol/kWh i 0,0769 dol/kWh.

Wraz z gwałtownym rozwojem energetyki słonecznej na dachach oraz chęcią skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach FIT2, dochodziło do pewnych patologii. Inwestor budował domy lub budynki rolnicze, docelowo pustostany, z przeznaczeniem tylko pod zainstalowanie elektrowni słonecznych na dachach. Musiał interweniować wietnamski minister przemysłu i handlu. Zmieniono w prawie definicję domowej instalacji fotowoltaicznej.

Zmiana strategii wsparcia

Edgar A. Gunther informuje, że Wietnam od ponad roku opracowuje bardziej ukierunkowaną politykę zachęcającą do wykorzystania OZE. W 2021 r. przewidywany jest debiut krajowego programu DPPA, który umożliwi firmom pozyskiwanie 100 proc. energii odnawialnej od firm prywatnych za pośrednictwem sieci EVN. Według Nikkei Asia, marki modowe, w tym H&M i Nike, naciskają na Wietnam, aby kontynuował program zakupu energii odnawialnej, ponieważ firmy znajdują się pod rosnącą presją, aby osiągnąć swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Konsorcjum 29 marek wysłało w grudniu 2020 r. list do premiera Wietnamu Nguyen Xuan Phuc, wzywając kraj do wprowadzenia systemu umów PPA

Inwestowanie w OZE w Wietnamie jest bardzo łatwe, ale i perspektywiczne, dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony  inwestorów. Kraj dysponuje dużą liczbą dni słonecznych w ciągu roku i 3000 km linii brzegowej, nadającej się do rozwoju morskiej energetyk wiatrowej i pływających farm słonecznych.

PV Tech/Patrycja Rapacka

 

Redakcja GLOBEnergia