Park Solarny Longyangxia Dam Solar Park w Chinach

Zlokalizowany w chińskiej prowincji Qinghai park solarny jest oficjalnie największym tego typu parkiem na świecie, rozciągającym się na obszarze około 27 km2. Instalacja ma moc 850 MW. Moc drugiej na świecie największej farmy fotowoltaicznej, Kamuthi Solar Power Project w Indiach, to 200 MW mniej. Park solarny w Qinghai jest w stanie wyprodukować taką ilość energii, która może zasilić blisko 200 000 domów.

Międzynarodowy port lotniczy w Cochin, Indie

Lotnisko w Cochin (Indie) jest pierwszym na świecie lotniskiem, w pełni zasilanym energią słońca. Dodatkowo energia wygenerowana z systemu PV jest oddawana z powrotem do sieci. Farma słoneczna zlokalizowana na obszarze byłych nieużytków w pobliżu jednego z terminali lotniska, stanowi projekt długoterminowy. Wygląda na to, że inwestycja ta ostatecznie się opłaciła.

Lotnisko w Cochin (Indie) – pierwsze na świecie lotnisko zasilane energią słońca, źródło: AJ+

Solar Star Project w Kalifornii

Elektrownia fotowoltaiczna Solar Star w pobliżu Rosemund w Kalifornii jest największą instalacją fotowoltaiczną w USA. Zajmuje powierzchnię ponad 13 km2 i ma moc równą 579 MW. Druga w kolejności największa farma słoneczna w USA to Topaz Solar Farm o mocy 550 MW.

Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych w Krommenie, Holandia

Zainstalowanie pierwszej zasilanej energią słońca ścieżki rowerowej w 2014 roku zakończyło się sukcesem. Projekt ten stał się inspiracją m. in. dla Francji, która przedstawiła plan wybudowania dróg solarnych, które mogłyby pokryć do 8% zapotrzebowania na energię całego państwa. Japonia zastosowała podobne rozwiązanie i wykorzystała pomysł do stworzenia największej na świecie pływającej elektrowni słonecznej! Jak widać, nieduży proekologiczny projekt może mieć dużą siłę oddziaływania.

solarna ścieżka rowerowa w HolandiiSolarna ścieżka rowerowa w Krommenie w Holandii, źródło: Popular Mechanics

Solarny autobus „Tindo” z Adelaide, Australia

W 2012 roku, miasto Adelaide w Południowej Australii wprowadziło pierwszy na świecie miejski autobus zasilany tylko energią słońca. Pojazd o nazwie „Tindo”, co w języku Aborygenów oznacza Słońce, jest w stanie przejechać ok. 200 km na jednym ładowaniu. Wehikuł może pomieścić 40 pasażerów, zapewnia też gniazdka zasilające oraz wi-fi.

Canal Solar Power Project w Gujarat, Indie

Panele słoneczne zainstalowane ponad kanałami w stanie Gujarat w Indiach nie tylko dostarczają elektryczność, ale również chronią przed wyparowaniem milionów litrów wody w skali roku. Biorąc pod uwagę to, że niedostatek wody oraz nieciągły dostęp do energii elektrycznej stanowią dwa główne problemy Indii, ów nowatorski projekt jawi się jako podwójnie fantastyczny pomysł.

Projekt solarny Crescent Dunes Solar Energy Project w stanie Nevada, USA

Projekt solarny Crescent Dunes Solar Energy Project jest największą na świecie skoncentrowaną elektrownią słoneczną z centralnym odbiornikiem w postaci wieży, całość prezentuje się naprawdę imponująco. Koncentryczny rozkład paneli z wieżą w samym środku sprawia, iż elektrownia wygląda niczym starożytna świątynia poświęcona bogu słońca.

Tokelau Renewable Energy Project na wyspie Tokelau

Pacyficzna wyspa Tokelau jest pierwszą na świecie wyspą, zasilaną tylko energią słońca. Zapoczątkowany w 2012 roku projekt solarny zapewnia energię elektryczną wszystkim 1 500 mieszkańcom. Kiedyś wyspa polegała w 100% na silnikach diesla do produkcji energii. Obecnie jest w 100% wolna od diesla.

Solar Impulse

Solar Impulse jest owocem wyobraźni szwajcarskiego inżyniera – Andre Borschberga oraz również pochodzącego ze Szwajcarii pilota – Bertranda Piccarda. Pierwszy lot solarnego samolotu odbył się w grudniu 2009 roku, zaś następca pierwszego wehikułu – Solar Impulse 2 w lipcu 2016 roku ukończył podróż dookoła świata, wykorzystując jedyne energię słońca. Projekt ten udowadnia, że są możliwe podróże powietrzne z zastosowaniem tylko energii promieniowania słonecznego, co stanowi zapowiedź przyszłości, w której samoloty nie są źródłem zanieczyszczenia powietrza.

samolot Solar ImpulseSolarny samolot Solar Impulse, źródło: Solar Impulse

Na świecie pojawia się coraz więcej projektów, które wykorzystują energię słońca. Są one coraz większe i pod każdym możliwym względem lepsze. Można by rzec, że mamy do czynienia ze swego rodzaju wyścigiem w obszarze nauki o alternatywnych źródłach energii, w którym biorą udział kraje z całego świata.

Opracowano na podstawie: Popular Mechanics

Zdjęcie główne: Skoncentrowana elektrownia słoneczna Crescent Dunes Solar Energy Project w stanie Nevada, USA, źródło: SolarReserve