Rynek fotowoltaiczny w Polsce rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Według raportu IEO Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych już w 2019 roku.

Kredyt na 10 farm fotowoltaicznych udzielony Chatteris, firmie z grupy Wento, należącej do portfela Enterprise Investors w 2017 roku był dużym wydarzeniem w branży. Dziś mBank chwali się o wiele większą umową. Grupa R.Power dostanie blisko 90 mln zł kredytu na budowę 34 elektrowni słonecznych o mocy 33 MW. To największa taka umowa w Polsce.

Pula pieniędzy

W grudniu 2018 r. mBank ogłosił, że projekty z sektora wiatrowego i słonecznego zasili kwotą 500 mln zł. Pod koniec lipca okazało się, żę bank dorzuca drugie tyle! Na fotowoltaikę i energetykę wiatrową mBank zamierza przeznaczyć 1 mld zł.

Na decyzję banku o zwiększeniu finansowania wpłynęło kilka czynników. Są to między innymi korzystniejsze systemy wsparcia, wzrost efektywności instalacji, a także bardziej doświadczeni inwestorzy.

Dotychczas fotowoltaika wydawała się sektorem trudnym, zarówno pod względem regulacyjnym, jak i technologicznym. Dziś system wsparcia jest korzystniejszy, efektywność instalacji większa, pojawili się też doświadczeni inwestorzy — mówił Michał Popiołek dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku

O R.Power

R.Power Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w segmencie OZE w roku 2012 i pierwotnie działała pod nazwą AMB ENERGIA Wytwarzanie. Obecnie udział firmy w rynku fotowoltaicznym stanowi ponad 20%. Ich działalność skupia się na przygotowaniu projektów wielkopowierzchniowych elektrowni fotowoltaicznych. R.Power jest jedną z największych i najdłużej działających firm fotowoltaicznych w kraju.

grajewo farma

Elektrownia R.Power w Gralewie o mocy 998,39 kWp, źródło: rpower.pl

Dziś R.Power ma portfel inwestycji o mocy 800 MW i przygotowuje się do tegorocznej aukcji. Celem spółki jest utrzymanie 20-procentowego udziału w rynku.

Mamy już za sobą transakcje sprzedaży projektów gotowych do budowy, mamy również cztery własne farmy fotowoltaiczne. Dziś koncentrujemy się na doprowadzaniu inwestycji do fazy produkcji i sprzedaży energii, a także na świadczeniu usług serwisowych działających elektrowni — mówi Klaudiusz Kalisz odpowiedzialny za rozwój biznesu R.Power

Firma planuje także biznesowe wyjście za granicę i otworzyła biura w Portugalii i we Włoszech.

Współpraca z mBankiem

Umowa R.Power z mBankiem obejmuje projekty zlokalizowane na terenie kilku województw, głównie w centralnej i zachodniej części kraju. Grupa R.Power dostanie blisko 90 mln zł kredytu na budowę 34 elektrowni słonecznych o mocy 33 MW. To największa umowa finansowania portfela fotowoltaicznego w Polsce.

Ciągły rozwój rynku

Rynek fotowoltaiki w Polsce stale się rozwija. 8 sierpnia 2019 roku PSE ogłosiło informację, że w zeszłym miesiącu fotowoltaika osiągnęła rekordowy przyrost. Aktualna moc zainstalowana wynosi 882,6 MW. Kolejne inwestycje są coraz powszechniejsze! Niewątpliwie mają na to wpływ korzystne systemy wsparcia, programy rządowe oraz pomoc banków. Jeżeli w ciągu tego miesiąca przyrost instalacji będzie taki sam jak w ubiegłym, to na przełomie sierpnia i września moc zainstalowana w Polsce przekroczy 1GW! Wkrótce się przekonamy.

Źródła: pb.pl, rpower.pl

Redakcja GLOBEnergia