94 000 sprzedanych pomp ciepła w 2021 roku i zmiana trendu na polskim rynku

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W samym tylko 2021 roku w Polsce zamontowano blisko 80 tys. pomp ciepła powietrze/woda. Zdecydowaną większość z nich stanowią pompy ciepła typu split. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC cyklicznie analizuje rynek pomp ciepła w Polsce i publikuje prognozy na kolejne lata. Według tej organizacji w ciągu kilku lat w Polsce będzie sprzedawanych więcej monoblokowych pomp ciepła niż pomp typu split. Z czego to wynika?

Podziel się
Podsumowanie rynku pomp ciepła w 2021 w Polsce
Rynek pomp ciepła w 2021 roku, tak jak w latach poprzednich charakteryzował się bardzo dużymi przyrostami. W 2021 to blisko 80 tys. nowych pomp ciepła powietrze/woda, blisko 6 tys. gruntowych pomp ciepła i prawie 8 tys. nowych pomp ciepła powietrze/woda na cele podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rynek pomp powietrze/woda wzrósł w naszym kraju o 88 proc. W ciągu pięciu lat jest to wzrost praktycznie 10-krotny, natomiast w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest to wzrost ponad 50-krotny. Łącznie w 2021 roku zamontowano 93 077 pomp ciepła, co stanowi 66 proc. wzrost względem 2020 roku. Z tej liczby 85 360 pomp ciepła to urządzenia przeznaczone tylko do ogrzewania. W tym segmencie wzrost względem 2020 roku wyniósł 80 proc.

Jakie prognozy na 2022 rok?
PORT PC szacuje, że liczba nowych pomp ciepła do ogrzewania budynków zamontowanych w 2022 roku będzie wyższa o 50 proc. względem roku poprzedniego. Według Pawła Lachmana, prezesa PORT PC, wzrost rynku w 2022 roku może być nawet większy, co będzie zależało od łańcucha dostaw. Oznacza to, że w 2022 roku możemy się spodziewać rynku pomp ciepła do ogrzewania budynków wynoszącego 120 tys. urządzeń. W kontekście programu “Moje Ciepło” organizacja widzi również 30 proc. potencjał wzrostowy w segmencie gruntowych pomp ciepła, oraz dalszy spadek proporcji split/monoblok - z wartości 1,9 w 2021 roku do 1,6 w 2022 roku.

Jak wskazuje Paweł Lachman w 2030 roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce może wynieść niemal 370 tys. urządzeń, a udział pomp ciepła w urządzeniach centralnego ogrzewania w 2030 roku wyniesie 60-70 proc.
Proporcja split/monoblok
Spośród wszystkich pomp ciepła zainstalowanych w 2021 roku ⅔ urządzeń to pompy typu split. Wysoki udział splitów to cecha charakterystyczna polskiego rynku pomp ciepła. Jednakże PORT PC zaobserwował, że w tej kwestii w 2021 roku nastąpiła zmiana w kierunku wyższego udziału monobloków. W Europie udział monoblokowych pomp ciepła jest większy niż pomp ciepła split. Jak wskazał Paweł Lachman - Prezes PORT PC możemy spodziewać się wzrostu udziału monobloków w Polsce w kolejnych latach.
Proporcja split/monoblok kształtuje się zupełnie inaczej w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów w 2021 roku na jedną pompę ciepła typu split przypadały trzy monobloki. Według Prezesa PORTu PC wynika to m.in. z tego, że niemieccy instalatorzy nie posiadają uprawnień F-gazowych. Dodatkowo nie widać wśród nich dużego zainteresowania pozyskaniem tych uprawnień. Drugim powodem jest to, że firmy produkujące urządzenia grzewcze stawiają na monobloki, ze względu na to, że w przypadku monobloków łatwiej jest przeszkolić instalatora innych urządzeń grzewczych (tj. np. kotły gazowe) na instalatora pomp ciepła typu monoblok, niż na bardziej skomplikowaną w montażu pompę split.
Zwrot w kierunku monoblokowych pomp ciepła
Z punktu widzenia transformacji na rynku polskim możemy spodziewać się przejścia w kierunku pomp ciepła monoblokowych z wielu powodów. Po pierwsze kierunkiem rozwijanym przez polskich producentów są monoblokowe pompy ciepła na czynnik R290 (propan). Inną kwestią jest to, że możemy zaobserwować bardzo duże zainteresowanie pompami ciepła wśród dystrybutorów urządzeń fotowoltaicznych. Dystrybutorzy systemów fotowoltaicznych w większości przypadków stawiają tylko na urządzenia monoblokowe w przypadku których montaż jest prostszy. Zdaniem Pawła Lachmana - prezesa PORT PC w Polsce proporcję split/monoblok równą 1-1 uzyskamy w ciągu kilku lat, a w kolejnych latach na polskim rynku będzie sprzedawanych więcej monoblokowych pomp ciepła niż pomp ciepła typu split.