Ustawa antykopciuchowa, czyli innymi słowy Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie kilka dni temu. Zakłada obowiązek podłączenia do sieci ciepłowniczej w nowych budynkach. Niestety aż 88% polskich sieci ciepłowniczych jest nieefektywnych, starsze budownictwo również potrzebuje takich rozwiązań. Ciepło systemowe jest istotnym elementem walki ze smogiem!

Podpisana 27 listopada 2019 r. umowa pozwoli zintensyfikować tę walkę, a dzięki rozbudowie istniejącej sieci ciepłowniczej w Rzeszowie, kilkanaście tysięcy mieszkańców będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej!

Ciepłownictwo systemowe jako element walki ze smogiem

Według Piotra Woźnego, ciepłownictwo systemowe jest o tyle pasjonujące, że jako fragment rynku energetycznego, z punktu widzenia walki ze smogiem jest niezwykle istotny. Niestety ten sektor w Polsce nie ma szczęścia, żeby się przebić na poziom centralny.

Ciepłownictwo jest rozproszone po całej Polsce i jest naszym krajowym problemem lokalnym. Ostatnio wydarzyła się jedna dobra rzecz – powstał oddział – PGE Energia Ciepła. Zainteresowanie narodowego czempiona i pojawienie się u niego odnogi ciepłowniczej może spowodować, że ten sektor będzie miał szansę zaistnieć w świadomości polityków i ustawodawców. I… tak się dzieje!

PGE Energia Ciepła we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Rzeszowie zainwestuje 9,5 mln zł w rozwój ciepła sieciowego w Rzeszowie. Dzięki temu kilkanaście tysięcy Rzeszowian będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej w nowo podłączonych budynkach.

Rozwój miasta

Podpisana wczoraj przez PGE EC umowa z MPEC to wkład spółki w dynamiczny rozwój Rzeszowa. Współfinansowanie inwestycji związanych z rozwojem ciepła sieciowego w mieście właśnie się rozpoczęło! PGE przeznaczy na ten cel 9,5 mln złotych, które trafią na lokalny rynek i wzmocnią podkarpacką gospodarkę.

Od początku swojej działalności PGE Energia Ciepła dba o to, aby rynek zamówień był w pełni otwarty dla polskich, lokalnych przedsiębiorców- powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Dzięki temu, że zasięg sieci ciepłowniczej zostanie zwiększony, o wiele więcej mieszkańców Rzeszowa będzie miało możliwość skorzystania z ciepła sieciowego co wpłynie na ich zdrowie dzięki poprawie jakości powietrza w mieście i regionie. Dodatkowo, część kwoty przeznaczonej na rozbudowę sieci, zostanie wykorzystana do likwidacji piecyków gazowych, co bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Nowe podłączenia

Współpraca PGE Energia Ciepła z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej pozwoli na przeprowadzenie rozbudowy istniejącej sieci ciepłowniczej w Rzeszowie w ciągu najbliższych czterech lat. Kilkanaście tysięcy mieszkańców będzie mogło korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W ciągu ostatnich 2 lat spółka przyłączyła do sieci ciepłowniczej 360 MWt. Rok 2019 był rekordowy i zostanie zamknięty liczbą przyłączeń wynoszącą 219 MWt, co jest równoznaczne z przyłączeniem do sieci 100 tysięcznego miasta.

W Rzeszowie, dzięki pomoc finansowej PGE, ciepło sieciowe trafi na osiedla Pobitno, Słocina, Przybyszówka oraz Strefy Ekonomicznej ,,Dworzysko”. W ostatnich 3 latach MPEC – Rzeszów przyłączył do sieci ciepłowniczej 29 MWt. Zwiększenie ilości przyłączonych obiektów poprawi bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców miasta Rzeszowa.

Redakcja GLOBEnergia